Suudî Arabistan’da Kadınların Kara Çarşaf Giyme Zorunluluğu Kalkıyor

 

isediyani

Suudî Veliaht Prens: “1979 yılından önce Suudî Arabistan’da hayatı doğal bir biçimde yaşıyorduk. Dîn, siyah çarşafı şart koşmuyordu.”

 

 

     Suudî Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın başlattığı “sosyal reform dalgası”nda yeni bir gelişme yaşandı. Suudî Veliaht Prensi, ABD’nin başkenti Washington’a yaptığı ziyaret sırasında Suudî kadınların kara çarşaf giymek zorunda olmadığını söyledi.

     ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinden önce aldığı kararda Selman, daha önce de ülkesinin “Ilımlı İslam”a geçiş yapacağına yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Veliaht Prens Muhammed bin Selman, CBS kanalına verdiği röportajda, “Şeriat kanunları gayet açık, kadınların, aynı erkekler gibi, ‘saygılı’ bir şekilde giyinmeleri gerekiyor. Bunun siyah çarşaf şeklinde olması gerekmiyor. Hangi tipte kıyafet giyeceği kararı, tamamen kadına ait” ifadelerini kullandı. Selman, “1979 yılından önce Suudî Arabistan’da hayatı doğal bir biçimde yaşıyorduk. Dîn, siyah çarşafı şart koşmuyordu. Kadının örtünmek için siyahı kullanması kendi seçimidir” dedi. CBS sunucusu Norah O’Donnell’in programda sorduğu “Sizi durdurabilecek birşey var mı?” sorusuna Muhammed bin Selman, “Sadece ölüm” yanıtını verdi.

     Yapılan reform çalışmalarıyla gündemde olan Suudî Arabistan’da geçtiğimiz sene kadınlara kamyon ve motosiklet kullanma hakkı verileceği açıklanmıştı. Arabistan’da kadınlar Haziran 2018 tarihinden itibaren araç kullanma hakkı kazandı. Ülkede 2018 yılında sinema yasağının kalkacağı da açıklandı.

     Ortadoğu’da tartışmalı politikalar güden 32 yaşındaki Suudî Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, diğer yandan ülkesindeki kadınları dünyanın başka hiçbir yerinde uygulanmayan yasak kıskacından çıkarmak için adımlar atıyor. Suudî Arabistan’ın 1979 öncesinde kadınların haklarının tanındığı ılımlı bir ülke olduğunu ve o duruma geri dönülmesini istediğini söyleyen Muhammed bin Selman, “Kadınla erkek kesinlikle eşittir. Hepimiz insanız. Aramızda hiçbir fark yok” vurgusu da yaptı.

     Geçen ay da Arabistan’da önde gelen bir dîn adamı, kadınların mütevazi giyinmesi gerektiğini, ama bunun illâ da çarşaf giymesi gerektiği anlamına gelmediğini söylemişti.

     Bu açıklamaların Vahhabîlik ile yönetilen Suudî Krallığı’nda kadınların baştan aşağı örtünmeye zorlanması uygulamasının kalkacağına dair bir işaret olup olmadığı tartışılıyor. Bununla ilgili doğrudan yasa olmasa da bugüne dek tamamen örtünmeyen kadınlar polis tarafından yakalandı ve yargı tarafından cezalandırıldı. Ancak son yıllarda Suudî kadınların siyah yerine pembe veya mavi gibi renklerde çarşaf giymeyi, uzun etek ya da kot pantolonun üzerine açık çarşaf geçirmeyi tercih etmesi dikkat çekiyor.

     Muhammed bin Selman, kadınların otomobil kullanması, stadyumlara girmesi, konserlere katılması haklarını tanıdı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Cidde kentinde kadınlar yeni tanınan koşma haklarını kullanıp maraton düzenledi.

     Ancak diğer pekçok yasak hâlâ yürürlükte.

     AJANSLAR

     19 MART 2018

 

652 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir