Ölümden Sonra Ne Olduğu Görüntülendi

 

isediyani

Bir solucanın ölüm anını görüntüleyen bilim insanları ölüm anının başlangıcından itibaren solucanın verdiği tepkileri inceledi.

 

     Bilim insanları bir ilke imza atarak, solucanlarda ölüm sürecini görüntüledi. Ölüm anının başlangıcından itibaren solucanın verdiği tepkileri inceleyen bilim insanları, elde ettikleri verilerin, insanlarda yaşla birlikte gelen ölümcül hastalıkların daha iyi anlaşılarak engellenmesinde büyük bir adım olduğu görüşünde.

     Ölüm anı ve sonrası yıllardır en merak edilen konuların başında geliyor. “Rigor motris” olarak literatüre geçen bu süreç, her canlı için aynı şekilde gelişmiyor. Bilim insanları ilk kez solucanlarda bu sürecin nasıl yaşadığını gözlemledi.

     Buna göre, insan bedeninin ölümden sonra yaşadığı ve “rigor motris” adı verilen süreç, solucanlarda henüz organizmalar canlıyken başlıyor. Bir solucanın ölüm anını görüntüleyen bilim insanları ölüm anının başlangıcından itibaren solucanın verdiği tepkileri inceledi.

     Ölmekte olan hayvanın vücûdunda yaşanan hareketleri takip eden İngiltere’deki Londra Üniversite Koleji’nde görevli araştırmacılar, elde ettikleri verilerin, insanlarda yaşla birlikte gelen ölümcül hastalıkların daha iyi anlaşılarak engellenmesinde büyük bir adım olduğu görüşünde.

     Araştırmayı yürüten ekipte görevli bilim insanı Prof. David Gems, elde ettikleri sonuçların önemine vurgu yaparak, “Bugüne kadar hücre ölümleri yoğun şekilde araştırıldı ancak tüm organizmanın ölümü ve bu süreç hakkında çok daha az şey biliniyor” dedi.

     RİGOR MORTİS NEDİR?

     “Rigor motris” veya “ölüm sertliği”, kaslardaki biyokimyasal bir değişiklikten kaynaklanan ve ölünün uzuvlarını katılaştıran bir ölüm belirtisidir. Bu olgu, oda sıcaklığındaki bir insanda ölümden 3 – 4 saat sonra görülmeye başlar, 12 saat sonra doruk noktasına ulaşır ve 36 saat sonra ortadan kalkar.

     CNN TÜRK

     8 MART 2018

 

764 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir