17 Yaşındaki Çerkes Kızı Deniz Selen, Avrupa Eskrim Şampiyonu Oldu

 

isediyani

17 yaşındaki Adiğe kızı Deniz Selen Ünlüdağ, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda yıldız kadınlar kılıç kategorisinde “Avrupa Şampiyonu” oldu.

 

     17 yaşındaki Çerkes kızı Deniz Selen Ünlüdağ, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda yıldız kadınlar kılıç kategorisinde “Avrupa Şampiyonu” oldu.

     Çerkesler’in Adiğe kavminden olan Deniz Selen kızımızın kazandığı bu tarihî başarı, Türkiye’nin bu alanda kazandığı 95 yıllık tarihindeki ikinci şampiyonluk. Daha önce İbrahim Ahmed Acar bireysel kategoride aynı başarıyı göstermişti.

     Avrupa’nın üst düzey 56 yıldız kadın kılıç sporcusunun katıldığı Soçi’deki Avrupa Şampiyonası müsabakalarında pul maçlarından 9. sırada çıkmayı başaran Deniz Selin Ünlüdağ, 64’lük tabloyu maç yapmadan geçti. Deniz Selin, Tablo 32’de İtalyan Gaia Pia Carella’yı 15 – 7 yenerek Tablo 16’ya kaldı. Bu turda Rumen Felicia Jakob’u 15 – 12 yenen Deniz Selin, çeyrekfinalde de Macar Valentina Nagy’yi 15 – 9 yendi ve yarıfinalde Rus Darya Drozd’un rakibi oldu. Rus rakibini de 15 – 9 yenerek finale yükselen Deniz Selin, finalde Bulgar Yoana İlieva’yı 15 – 11 yenerek Avrupa Şampiyonu oldu ve altın madalyayı ülkemize getirdi.

     Geçtiğimiz yıl Türkiye tarihinin ilk 23 Yaşaltı Avrupa Şampiyonluğu’nu elde eden kadın kılıç millî takımı sporcularından biri olan Deniz Selin Ünlüdağ’ın kazandığı bu madalya, Türkiye’nin bireyselde 95 yıllık eskrim tarihinin ikinci, kadınlar kategorisindeki ilk Avrupa Şampiyonluğu oldu.

     Yıldız kadın kılıç kategorisinde Deniz Selin Ünlüdağ dışındaki diğer sporcular da önemli dereceler elde ettiler. Şampiyonaya ilk kez katılan Nisanur Erbil, çeyrekfinale kadar yükselme başarısını göstermesine rağmen Rus Darya Drozd’a 15 – 10 yenildi ve şampiyonayı ilk 5 arasında tamamladı. Aylin Çakır ise Tablo 16’ya kalmayı başarmasına karşın, bu turda Macar Valentina Nagy’ye 15 – 5 yenildi ve şampiyonayı 16. sırada tamamladı.

     Günün diğer kategorisi olan yıldız erkekler flörede mücadele eden sporcularımızdan Poyraz Tuncer 25., Alp Eyüpoğlu 32., Tuna Akyol 59., Utku Özyalçın da 60. oldu.

     Sediyani Haber olarak başta Deniz Selen kızımız olmak üzere tüm sporcularımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     4 MART 2018

 

1110 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir