Florida Kıyısında 7200 Yıllık Yerli Mezarlığı Bulundu

 

isediyani

Arkeologlar, Florida kıyılarında 7200 yıl öncesine ait bir yerli mezarlığını ortaya çıkardılar.

 

 

     Sualtı arkeologları, Kızılderili Kıtası’nda Erken Arkaik Dönem’e tarihlenen binlerce yıllık bir yerli mezarlığı buldu. 7200 yıllık mezar alanı, Florida kıyısındaki Atlas Okyanusu’nun uzantısı olan Meksika Körfezi’nin yaklaşık 6 m dibinde bulundu.

     Sular altına gömülmüş bu mezar alanı, ilk olarak 2016 yılında amatör dalgıçlar tarafından Florida sahilinin yaklaşık 275 m açığında keşfedilmişti. Arkeolojik Araştırmalar Bürosu (BAR)’ndan sualtı arkeologları bölgeyi araştırmak için pasif araştırma teknikleri kullandılar ve 7200 yıldan daha eskiye tarihlenen ahşap kazıklar keşfettiler.

     Sualtı arkeoloğu Ryan Duggins, yaptığı açıklamada, “Meksika Körfezi’nde çok iyi korunmuş 7200 yıllık bir mezarlık görmek ilham verici birşey. Bizler bu deneyimden gerçekten gurur duyuyoruz. Bunun bir mezarlık olduğunu ve en büyük saygı ile işlem görmesi gerektiğini hatırlamak önemli” dedi.

     Bilim insanları, yaklaşık 7200 yıl önce bölgedeki deniz seviyelerinin, bugünkü değerlerin çok altında olduğunu düşünüyorlar. Kızılderili Kıtası’ndaki eski yerlilerin ölülerini gömdükleri bölgede bir tatlı su göleti varmış gibi görünüyor. Mezar alanı daha sonra deniz seviyesinin yükselmesiyle birlikte su altında gömüldü. Bununla birlikte, bölgedeki akıntılara rağmen sözkonusu mezarlık bozulmamış gibi görünüyor.

     Araştırmacılar, tarihöncesi insanlara ait kemik parçaları da buldular. Çene kemiğine halen bağlı tek bir azı dişi de bu kalıntılar arasında. Arkeologlar, “Bu, modern nüfûsta görmediğimiz birşey, bu yüzden tarihöncesi bir bireyi bulduğumuzu gösteren bir keşifti” dediler. Sular altına gömülmüş alanda, kırık bir kol kemiği, üç kafatası ve ahşap kazıklar da bulgular arasında. Bugüne kadar, araştırmacılar, bu tarih öncesi avcı – toplayıcı toplumdan yaklaşık 6 kişinin kalıntılarını buldu. Bununla birlikte, arkeologlar gelecekte bölgede daha fazla kalıntı ve eser bulmayı umuyorlar.

     Bu keşif, Florida Devlet Departmanı tarafından “eşi benzeri görülmemiş” olarak ilan edildi. Neyse ki bu bölge, daha çok kalıntı ve eser kurtarma çabalarına destek olacak şekilde, devlet yasaları kapsamında korunuyor. Florida Tarihsel Kaynaklar Bölümü Müdürü Dr. Timothy Parsons, konuyla ilgili olarak, “Bu alanın arkeolojik açıdan önemi kadar, orada gömülmüş kişilere hassasiyet ve saygı ile muamele edilmesi çok önemlidir. Buradaki gömülmüş insanlar, Kızılderili Kıtası’nda yaşayan yerli halkın ataları. Günümüzde böyle arkeolojik alanların kültürel ve dînî önemi vardır. Artık bu tür arkeolojik alanların kıta sahanlığında olduğunu biliyoruz. Bu, denizaşırı arkeolojiye yaklaşım şeklimizi sonsuza kadar değiştirecek” açıklamasında bulundu.

     IB TIMES, ARKEOFİLİ

     4 MART 2018

 

263 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir