Antarktika’da 1, 5 Milyonluk Yeni Penguen Sürüsü Bulundu

 

isediyani

Antarktika’da 1, 5 milyon penguen bulundu. Bunlar, sayıları azalmakta olan Adelie penguenlerinden.

 

 

     Antarktika’da yapılan yüzey araştırmaları sırasında yaklaşık 1, 5 milyon penguen bulundu. Araştırmacılar, Tehlike Adaları’nda bulunan bu penguenlerin şu ana kadarki en büyük kolonilerden biri olabileceğini tahmin ediyor. 1, 5 milyon penguenin varlığı, bilim dünyasında heyecan yarattı.

     2015 yılından beridir yapılmakta olan yüzey araştırmaları sırasında, Antarktika’nın sembollerinden olan ve sayıları azaldığı için neslinin bir süredir tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan korkulan Adelie penguenlerinin daha önce bilinmeyen bir sürüsü keşfedildi. Sayısı 1, 5 milyonu bulan penguen sürüsünün, insanların ve iklim değişikliği etkilerinin daha az görüldüğü Weddell Denizi yakınlarındaki kayalık Tehlike Adaları’nda keşfedildiği belirtildi. Araştırmacılar, Tehlike Adaları’nın Antarktika’nın kuzeyine çok uzak olması ve kalın buzullarla kaplı olması nedeniyle, penguenlerin kendilerini korumada başarılı olduklarını ifade ediyorlar.

     Yeni keşfin, Antarktika’daki Adelie penguen sürüleri arasındaki en büyük sürü olduğu kaydedildi. New York’taki Stony Brook Üniversitesi’nden ekoloji uzmanı Heather Lynch, penguen sürüsü ile ilgili ilk belirtileri 2014 yılında tespit ettiklerini belirterek, “2014 yılında uzaydan aldığımız görüntülerde penguen dışkılarına rastlamıştık ancak bunun yanlış olabileceğini düşünmüştüm. Fakat daha sonraki araştırmalarda daha önce hiç görülmemiş devâsâ bir penguen grubunu keşfettik” ifadelerini kullandı. 2014 yılında uzaydan görüntülenecek kadar büyük dışkı görüntülerine rastlanması, araştırmacıların bölgede araştırmalara yönelmesine neden olmuştu.

     Bilim insanlarının 2014’e ait uydu görüntülerinde farkettikleri büyük miktarda “guano”, yani penguen dışkısıydı. Uzaydan görülebilecek kadar büyük olan bu dışkılar uydu görüntülerinden görünecek kadar büyüktü. Bu görüntüler üzerine araştırmacılar, dünyanın en büyük penguen kolonisini bulmuş olabileceklerini düşünerek çok heyecanlandı. Zorlu koşulları nedeniyle çok az kişinin ayak basabildiği Tehlike Adaları’na 2015’te tehlikeli bir sefer düzenleyen araştırma ekibi, burada hem karadan sayım yaptı, hem de drone uçurarak gökyüzünden fotoğraflar çekti. Sonunda büyük bir sürprizle karşılaştılar: Tam 751 bin 527 çift penguen burada yaşıyordu. Aralarında dünyanın en büyük üçüncü ve dördüncü kolonileri de vardı. Araştırmacılar bununla da kalmadı ve 1959 yılındaki uydu görüntülerini inceledi. İklim değişikliğinin ve insan varlığının en çok etkilediği Antarktika’nın batısında bulunan kolonilerin, günümüze kadar sayıca giderek azaldığı ortaya çıktı.

     Araştırma büyük yankı uyandırdı. Oxford Üniversitesi’ndeki araştırma ekibinden Tom Hart, “Kimsenin bakmadığı yerde birşey bulmaya dair klasik bir örnekti. Tehlike Adaları’na erişmek zor olduğu için kimse gerçekten denememişti bile” dedi.

     Uzmanlara göre bu keşif bize bir de mesaj veriyor: Tehlike Adaları gibi yerler, penguenlerin iklim değişikliği ve balıkçıların aşırı avcılığı gibi etkenlerden kaçarak göç edebilmesi için koruma altında bölge ilan edilmeli.

     SCIENTIFIC REPORTS, AJANSLAR

     3 MART 2018

 

327 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir