Bulgaristan’da En Eski Yazı Olabilecek 8000 Yıllık Semboller Bulundu

 

isediyani

Bulgaristan’da, “Vinča tabletleri” olarak da bilinen bir dizi simgenin bulunduğu 8000 yıllık pişmiş toprak parça bulundu.

 

 

 

     Bulgaristan’da, “Vinča tabletleri” olarak da bilinen bir dizi simgenin bulunduğu 8 bin yıllık pişmiş toprak parça bulundu. Arkeologlar, Bulgaristan’ın güneydoğu ovalarındaki bir kasaba olan Nova Zagora yakınlarında, dünyanın ilk yazı sistemlerinden biri olduğu düşünülen sembollerin yeni bir örneğini keşfettiler.

     Ekim 2017’de Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesi’ndeki araştırmacılar, “Vinča tabletleri” olarak bilinen bir dizi sembolik yazıya sahip ve M. Ö. 6000 yıllarına dayanan iyi korunmuş bir pişmiş toprak parça buldular. Arkeolog Tanja Kaneva, yaptığı açıklamada, “Bu parça, bilgi aktarımına dair gelişmiş bir formda hazırlanmış ve oldukça karmaşık” dedi.

     Takvimler ve ritüel olaylar hakkında bilgi taşıdığı düşünülen parçadaki sembollerin, dünyadaki prototip yazının en eski formlarından biri olabileceği düşünülüyor ve belki de Avrupa’nın en eski formu. Bu semboller, M. Ö. 6000 ve M. Ö. 5000 yılları arasındaki Neolitik Çağ’da, Orta ve Güneydoğu Avrupa’nın Vinča kültürü olarak adlandırılan insanları tarafından yaratılmıştı.

     Bu gizemli sembollerin ilk örnekleri 1875 yılında Romanya’da Turdas yakınlarında ortaya çıkarılırken, 1908’de Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın banliyölerinden biri olan Vinča yakınlarında yapılan kazılarda benzer bir tablet ortaya çıkarıldı. O zamandan bu yana bölgede, hayvan benzeri yaratıklar, şeritler, çarpılar gibi semboller taşıyan benzer yazıtlara sahip binlerce parça bulundu.

     “Tartaria tabletleri” olarak da bilinen bulguların en eskileri, özellikle M. Ö. 5300’lü yıllara ait oldukları için önemli tartışmalara konu olmuştu. Bazı uzmanlar bunların, dünyanın bilinen en eski yazı formu olduklarını savunuyor. Ancak bazı araştırmacılar, Vinča sembollerinin gerçek bir yazı sistemi olduğuna katılmıyor. Yazı sistemi, belirlenmiş bir işaretleme seçkisi aracılığıyla dilin görsel bir temsili olarak tanımlanabilir. Bunun yerine çoğu araştırmacı bunları prototip yazı olarak tanımlıyor. Yani nesneleri ve kavramları temsil eden, bilgi taşıyan basitleştirilmiş resimler.

     İlk gerçek yazı sisteminin, M. Ö. 4000 yıllarında Sümer’de (Mezopotamya), hemen sonrasında ise Antik Mısır’da ortaya çıktığı genel kabul görüyor. Ancak bazı bilim insanları Mısır hiyerogliflerinin, Sümer çivi yazısından daha önce geliştirilmiş olduğunu savunuyor.

     Bulgaristan’da yeni bulunan bu 8000 yıllık sembollerin yer aldığı pişmiş toprak parçanın yanısıra, burada tarihöncesi bir yerleşim olduğuna işaret eden figürinler ve takılar da bulundu.

     SOFIA NEWS AGENCY, IB TIMES, ARKEOFİLİ

     24 ŞUBAT 2018

 

360 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir