Ay’da Su Yaygın ve Bol

 

isediyani

Ay’da sanılandan çok daha yaygın ve bol miktarda su bulunduğu keşfedildi.

 

 

 

     Bilim insanları, Dünya’nın uydusu Ay’da sanılandan çok daha yaygın ve bol miktarda su bulunduğunu keşfetti. Yeni keşif, Ay’da suyun yalnızca kutup bölgelerinde bulunduğu ve miktarının değişkenlik gösterdiği yönündeki yaygın teorileri yalanlıyor.

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA)’nın Ay keşif uydusu Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO)’in ölçüm araçlarını kullanan uluslararası araştırma ekibi, suyun Ay’ın tüm enlemlerinde, zamana veya yer oluşumuna bakılmaksızın var olduğunu tespit etti.

     Araştırmaya önderlik eden ABD’nin Colorado eyaletindeki Uzay Bilimi Enstitüsü’nden Joshua Bandfield, yaptığı açıklamada, “Günün hangi saatinde veya hangi enlemde olursa olsun su sinyallerinin sürekli mevcut olduğunu görüyoruz” dedi. Daha önce yapılan araştırmalarda Ay’da suyun yalnızca kutup enlemlerinde buz halinde muhafaza edildiği, su sinyallerinin Dünya zamanıyla 29, 5 gün süren “Ay günü” içinde azalarak yok olduğu ileri sürülmüştü. Araştırmacılar bulguların Ay’a suyun nasıl ulaştığı ve su kaynaklarından istifa edilip edilemeyeceğinin anlaşılması açısından faydalı olacağını umuyor.

     Ay’da suyun nasıl bulunduğu hâlâ gizemini koruyan bir konu. Bu konuda en yaygın hipotez, Güneş rüzgârlarınca taşınan oksijen ve hidrojen moleküllerinin Ay yüzeyinde birikmesiyle oluştuğu yönünde. Bir diğer hipotez de suyun milyarlarca yıl önce Ay’ın oluşum evresinde bileşimini meydana getiren mineraller içinde depolanmış halde bulunduğu.

     Bilim insanları ayrıca Ay’daki suyun dışarıdan erişilebilir olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Böyle olması halinde astronotlar için içme suyu olarak veya hidrojenle çalışan uzay araçları için yakıt olarak kullanılabileceği öngörülüyor.

     NATURE GEOSCIENCE, AJANSLAR

     24 ŞUBAT 2018

 

398 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir