Adalet Zemini: “Hayatı, Barışı ve Hukuku Savunmak Suç Değildir”

 

isediyani

Barışı ve hayatı savunduğu için hakkında 2, 5 yıl hapis cezası verilen doktor, yazar ve insan hakları aktivisti Ömer Faruk Gergerlioğlu için Adalet Zemini tarafından kaleme alınan basın bildirisi

 

     Hayatı, Barışı ve Hukuku Savunmak Suç Değildir

     Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’e dayanılarak çıkarılan kararnamelerle, toplumun farklı kesimlerinden birçok kurum ve kişi haksız muamelelere maruz bırakılmaktadır.

     Bunun son örneği Eski Mazlumder Başkanı ve Hak ve Adalet Platformu Sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yaşadıklarıdır.

     Gergerlioğlu bir barış gününde “Çocuklar ölmesin, analar ağlamasın” dediği için önce hakkında çeşitli çevreler tarafından linç kampanyası başlatıldı, ardından soruşturma açıldı. Daha sonra savunması bile alınmadan valilik tarafından işinden atıldı. Şimdi ise “terör örgütü propagandası yaptığı” suçlamasıyla ikibuçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

     Gergerlioğlu’nun paylaşımda bulunduğu metnin suç olduğunu söylemek hem hukuksal olarak, hem de vicdanî olarak haksızlıktır. Hak, adalet, demokrasi ve barış istemek suç değildir.

     Bizler Adalet Zemini üyeleri olarak, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun hayatı boyunca demokrasi, adalet ve insan haklarından yana olduğuna, çatışmaları reddedip diyalog ve uzlaşmayı savunduğuna, kimlik ayırt etmeksizin ve “mazlum seçici” olmadan herkesin ve her kesimin hakkını savunmaya çalıştığına, hiçbir şartta şiddetin hiçbir türünü övecek bir kişi olmadığına şahitlik ediyoruz.

     Bu hukuksuz karardan geri dönüleceğini umduğumuzu ve adalet mücadelesinde Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yanında olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Adalet Zemini, 22 Şubat 2018

     ADALET ZEMİNİ

     22 ŞUBAT 2018

 

396 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir