Güneş Sistemi Dışından 95 Gezegen Keşfedildi

 

isediyani

Güneş Sistemi dışından 95 yeni gezegen keşfedildi

 

 

     Kepler Uzay Teleskobu tarafından tespit edilen 275 gökcisminden 149’unun öte gezegen olduğu belirlendi. Güneş sistemi dışındaki gezegenlerden (öte gezegenlerden) 95’inin varlığı böylece ilk kez tespit edildi.

     Gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi’nde Güneş Sistemi dışında 95 yeni gezegenin varlığını keşfetti. NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu’nun verilerini kullanan uluslararası araştırma ekibi, teleskobun “K2 Misyonu” adı verilen, keşif faaliyetinin yeni safhasında uzay boşluğunda konumunu tespit ettiği 275 yeni gök cismi üzerinde inceleme yaptı. İncelemede, 149 gök cisminin öte gezegen olduğu ve bunlardan da 95’inin varlığının ilk kez keşfedildiği belirlendi.

     Danimarka Teknik Üniversitesi’ne bağlı Ulusal Uzay Enstitüsü’nde doktora çalışması yürüten ABD’li Andrew Mayo’nun liderlik ettiği araştırmada, teleskobun 2014’ten bu yana farklı görüş açılarından kaydettiği optik görüntüleri incelendi. Araştırmacılar, olası gezegen adaylarının etrafında döndükleri yıldızda bıraktıkları gölge izlerini, gezegenlerin kendi görüntüleriyle karşılaştırarak doğrulama olanağı buldu.

     Araştırmacılar bu süreçte bugüne kadar Güneş Sistemi dışında, yörüngesinde bir gezegen olduğu tespit edilen en parlak yıldızı da keşfetti. “HD 212657” adı verilen yıldız etrafında, Dünya zamanıyla 10 günlük bir yörünge üzerinde bir öte gezegen dönüyor.

     Yeni bulgularla K2 misyonunun varlığını doğruladığı yeni öte gezegen sayısı da 300’e ulaştı.

     AJANSLAR

     19 ŞUBAT 2018

 

452 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir