Çobanlık ve Garsonluk Yapan Millî Atlet: Ardahanlı Gülcan Palavan

 

isediyani

Çobanlık ve garsonluk yaparak yarışmalara hazılanan millî atlet: Ardahanlı Gülcan Palavan

 

 

 

     Bulgaristan’da 2015 yılında düzenlenen Dağ Kros Yıldızlar Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü olan millî atlet Gülcan Palavan, şampiyonalara hayvancılık, garsonluk ve gazete dağıtıcılığı yaparak hazırlanıyor. Tek hayâlinin koşmak ve üniversite okumak olduğunu söyleyen Palavan, Türkiye’yi şampiyonalarda en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyor.

     Ardahan (Erdêhan) ilimizin Göle (Merdinık) ilçesine bağlı Samandöken (Sinot) köyünde, 7 çocuklu ailenin 5. çocuğu olarak dünyaya gelen 18 yaşındaki Gülcan Palavan, hayvanlara bakıyor, garsonluk ve gazete dağıtıcılığı yapıyor. Üniversite okumak isteyen Palavan, Türkiye’yi şampiyonalarda en iyi şekilde temsil etmek istiyor.

     İLKOKUL 5’TEYKEN KEŞFEDİLDİ

     Millî atlet Gülcan Palavan, ilkokul 5. sınıfta okuduğu sırada, okulda düzenlenen koşu yarışlarında antrenör Halil İbrahim Yılmaz’ın dikkatini çekti ve atletizme yönlendirildi. Çok sayıda ilde müsabakalara katılan ve bütün yarışlardan dereceyle evine dönen Gülcan, son olarak 2015 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Dünya Dağ Kros Yıldızlar Kategorisi’nde dünya üçüncüsü oldu. Gülcan, bu süreçte ailesiyle birlikte yaşamaya devam etti.

     Liseden geçen yıl mezun olan Gülcan, sabah erken kalkarak, ailesiyle birlikte ahırdaki hayvanlara yem ve su veriyor, ardından spor kıyafetlerini giyip 13 km’lik yolu koşarak, köyünden Göle ilçe merkezine ulaşıyor. Gülcan, ilçe merkezine vardığında ise önce yerel gazetenin dağıtımını yapıyor, daha sonra garsonluk yaptığı restoranın yolunu tutuyor. Millî atlet, bir yandan da üniversite sınavlarına hazırlanıyor.

     “TEK HEDEFİM, KOŞMAK VE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETMEK”

     Katılacağı şampiyonalara soğuk havada, karlı köy yollarında antrenman yaparak hazırlanan Gülcan Palavan, yaptığı açıklamada, “Ben bu köyde doğdum, büyüdüm ve burada koştum. Dağda, babamla beraber çobanlık yaparak büyüdüm. Hayvanların peşinden koştum. Tek hedefim, koşmak ve Türkiye’yi temsil etmek” dedi. Spora ilkokul 5. sınıftayken başladığını belirten Gülcan, “Beni, antrenörüm Halil İbrahim Yılmaz keşfetti. O’nunla beraber koştuk ve antrenmanlar yaptık. 2015 yılında Bulgaristan’da dünya üçüncüsü oldum. Bunun devamı da gelecek inşallah. Türkiye genelinde çok sayıda derecelerim var. Bundan sonraki hedeflerimin başında üniversite okumak geliyor. Bunun için dershaneye gidiyorum. Antrenmanlarım devam ediyor. Aynı zamanda aileme yardımcı oluyorum. Yazın babamla beraber çobanlık yapıyorum. Kendi harçlığımı çıkarmak için lokantada garsonluk yapıyorum, gazete dağıtıyorum” şeklinde konuştu.

     ANNESİ: “ÇOCUKLARIMLA GURUR DUYUYORUM”

     Kızının başarısıyla gurur duyduğunu ve sürekli O’nun için dûâ ettiğini belirten 44 yaşındaki annesi Sakine Palavan ise yaptığı açıklamada, “Önce eşimle sonra çocuklarımla her zaman gurur duyuyorum. Çocuklarıma çok dûâ ediyorum. Önce milletime, sonra kendi çocuklarıma çokça dûâ ediyorum” sözleriyle duygularını ifade etti.

     Kız kardeşinin başarıyı sevdiğine ve azimli yapısı olduğuna dikkat çeken ablası Meryem Palavan da gurur duyduğunu belirttiği kardeşinin ileride çok güzel yerlere geleceğini söyledi.

     “HEM KOŞACAK HEM OKULUNU DEVAM ETTİRECEK”

     Gülcan Palavan’ın antrenörü Halil İbrahim Yılmaz ise, Gülcan’ın Samandöken (Sinot) köyünde seçmeler sonucunda spora kazandırılan bir sporcu olduğunu belirterek, “Daha sonrasında çok iyi şeyler yaptı. 2015 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Dünya Dağ Kros Şampiyonası Yıldızlar Kategorisi’nde dünya üçüncüsü oldu. Gülcan’dan sadece bir beklentimiz var; hem koşacak hem okulunu devam ettirecek” dedi.

     Sediyani Haber olarak Gülcan kızımızı, ailesini ve antrenörünü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

     DOĞAN HABER AJANSI, SEDİYANİ HABER

     19 ŞUBAT 2018

 

592 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir