Batmanlı Kürt Kızı Mizgin Ay, Balkanlar Atletizm Şampiyonu Oldu

 

isediyani

İstanbul’da düzenlenen 23. Balkanlar Salon Atletizm Şampiyonası’nda, Batmanlı Kürt kızı millî sporcu Mizgin Ay, kızlar 60 m’de “Türkiye rekoru” kırıp birinci olarak altın madalya kazandı.

     İstanbul’da düzenlenen 23. Balkanlar Salon Atletizm Şampiyonası’nda, Batmanlı Kürt kızı millî sporcu Mizgin Ay, kızlar 60 m’de “Türkiye rekoru” kırıp birinci olarak altın madalya kazandı.

     İstanbul Ataköy’deki Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Atletizm Salonu’nda düzenlenen ve 17 ülkeden 238 atletin katıldığı şampiyonada Türkiye, erkeklerde 2 altın, 3 gümüş, kadınlarda ise 1 altın, 2 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 10 madalya kazandı.

     Erkeklerde Emre Zafer Barnes 60 m yarışında 6.62, Batuhan Buğra Eruygun ise 60 m engellide 7.91’lik derecesiyle altın madalyanın sahibi oldular. Yavuz Can 400 m yarışında 47.59, Levent Ateş ise 1500 m’de 3.53.26’lık süresiyle gümüş madalyaya uzandı. Erkekler 4 x 400 m bayrak yarışında ise Fahri Arsoy, Enis Ünsal, İlyas Çanakçı ve Abdullah Tütünci’den oluşan millîlerimiz, 3.13.44’lük dereceyle ikinci sırada yer aldılar.

     Kadınlarda Mizgin Ay, 60 m’de 7.38’lik derecesiyle altın madalya elde etti. Özlem Kaya 1500 m’de 4.22.48 ile gümüş, Aslı Arık ise 800 m’de 2.07.55’lik derecesiyle bronz madalya kazandı. Sırıkla atlamada mücadele eden Buse Arıkazan ise 4.10’luk derecesiyle bronz madalya elde etti. Kadınlar 4 x 400 m bayrak yarışında Meryem Kemeç, Yaren Açar, Seray Şentürk ve Berfe Sancak’tan oluşan millî sporcularımız, 3.51.98’lik dereceyle ikinci sırada yer aldılar.

     Şampiyonada 60 m yarışını kazanan atletler Mizgin Ay ve Emre Zafer Barnes ile 60 m engellide Batuhan Buğra Eruygun ayrıca “Türkiye rekoru” kırdılar. Emre Zafer Barnes ve Batuhan Eruygun büyüklerde “Türkiye rekoru”na imza atarken, Mizgin Ay da kendisine ait 20 yaşaltı salon rekorunu geliştirdi. Öte yandan Emre Zafer Barnes, derecesiyle aynı zamanda Dünya Salon Atletizm Şampiyonası barajını geçti.

     MİZGİN AY KİMDİR?

     2000 doğumlu Mizgin Ay, aslen Batman (Élîh) ilimizdendir. Batman’dan 14 yıl önce mevsimlik işçi olarak Ankara’nın Beypazarı (Laganya) ilçesine gelerek yerleşen 7 çocuklu ailenin iki kızından biri olan Kürt kızı Mizgin, şu anda Beypazarı Anadolu Lisesi’nde okuyor ve 11. sınıf öğrencisi.

     Henüz 17 yaşında olan gururumuz Mizgin Ay, Türkiye Salon Atletizm Şampiyonası’nda “Türkiye şampiyonlukları” kazandı. Başarılı kızımız Mizgin, okul dışında da hafta sonları ailesine yardım etmek için tarlaya çalışmaya gidiyor.

     Beypazarı’nda “Rüzgârın Kızı” lakabı ile tanınan Mizgin Ay, İstanbul’da yapılan Salon Atletizm Şampiyonası Yıldızlar Kategorisi’nde 60 ve 200 m’lerde “Türkiye şampiyonu” olup 2 altın madalya kazanmıştı. Mizgin Ay, 28 Ocak – 8 Şubat 2017 tarihleri arasında İstanbul Olimpiyat Kampı’nda yapılan yarışmalarda ise 4 defa birincilik kazandı. 2014 yılında katıldığı yarışların tümünü kazanıp 6 altın madalya alan kızımız Mizgin Ay, hedefinin olimpiyatlar olduğunu söylüyor.

     Kürt kızı Mizgin Ay, 2020 Olimpiyatları’na katılacak sporcuları belirleyip hazırlamak üzere kurulan Olimpiyat Hazırlama Merkezi (TOHM)’ne Ankara’dan katılan 23 sporcunun en küçüğü olarak çalışmalara başlamıştı. Mizgin’in bu başarısı, Atletizm Federasyonu’nun da dikkatini çekti. Mizgin, okulu nedeniyle millî takım kamplarına katılamadı. Mizgin Ay’ın antrenörü Muhsin Soysal, sporcusunun İstanbul’da yapılan Salon Türkiye Şampiyonası’na dizindeki sakatlık nedeniyle antrenmansız katılmasına rağmen başarılı olduğunu belirtirken, “Şimdi çalışmalarımıza belirlenen bir program dahilinde devam ediyoruz” dedi.

     Spordaki başarısının dikkat çekmesi sonucu 2014 yılında Beypazarı Kaymakamlığı tarafından Mizgin Ay’ın ailesine maddî destek sağlandı. Ailesi, elde ettiği başarıları dikkate alıp, kaymakamlığın desteği ve tavsiyelerine uyarak kızlarını son dönemlerde tarlaya çalışmaya göndermedi. Sadece spora odaklanan kızımız Mizgin’in başarı çıtası ise giderek yükseldi. 

     Geçen yıl Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda, Batmanlı Kürt kızı millî sporcu Mizgin Ay, kadınlar 100 m’de birinci olarak altın madalya kazandı. Kadınlar 100 m final yarışında 11.62’lik derecesiyle yarışı ilk sırada bitiren Kürt atlet Mizgin Ay, altın madalyanın sahibi oldu.

     Kısa adı IAAF olan Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (International Association of Athletics Federations) tarafından Afrika ülkesi Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen şampiyonada kadınlar 100 metrede final koşan 17 yaşındaki Kürt kızı Mizgin Ay, 11.62’lik derecesiyle birinci sırayı alma başarı göstererek, altın madalya kazanmanın haklı gururunu yaşadı.

     Şampiyonanın 100 m elemelerinde ilk seride koşan ve 11.92’lik derecesi ile yarıfinale kalan Mizgin Ay, yarıfinalde 11.58 olan Türkiye rekorunu geliştirerek 11.57 saniye ile finale yükseldi. Finalde ise 11.62’lik bir performans sergileyen Kürt kızı Mizgin, yarışını ilk sırada tamamladı ve “Dünya Şampiyonu” oldu.

     Sediyani Haber olarak Balkanlar Salon Atletizm Şampiyonası’nda ülkemize madalya kazandıran bütün gençlerimizi ve kızlarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     17 ŞUBAT 2018

 

730 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir