Erkeği Olmadan Üreyen Benekli Kerevit, Dünyayı İstilâ Edecek

 

isediyani

Erkeği olmadan üreyebilen dişilerden oluşan ve sadece 30 yıllık geçmişe sahip yeni bir kerevit türü, hızla çoğalıp dünya genelindeki ekosistemleri işgal etmeye başladı.

 

     Erkeği olmadan üreyebilen dişilerden oluşan ve sadece 30 yıllık geçmişe sahip yeni bir kerevit türünün hızla çoğaldığı ve dünya genelindeki ekosistemleri işgal etmeye başladığı belirtildi. Yeni yapılan bir çalışmaya göre “benekli kerevit” adı verilen türün kökeni, DNA’sındaki bir mutasyon sayesinde tek başına üreyebilen bir tek dişiye dayanıyor.

     Benekli kerevitin evlerde beslenmemesine yönelik uyarıya rağmen Kanada’da satılıyor. 10 bacaklı mutant tür, Avrupa Birliği (AB) tarafından ise yasaklandı.

     Bilimsel adı “Procambarus virginalis” olan tür daha 30 yıl öncesine kadar yoktu. Ancak şimdi Japonya, Madagaskar, İsveç ve ABD’de vahşî yaşamda görülüyor.

     “Nature, Ecology and Evolution” (Doğa, Ekoloji ve Evrim) adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmada işgalci benekli kerevitlerin, Madagaskar’daki yerli kerevit türlerini tehdit ettiği belirtildi. Araştırma ekibinden Dr. Wolfgang Stein, Kanada devlet televizyonu CBC’de yaptığı açıklamada, “Bir benekli kerevitiniz varsa, üç ay sonra 200 ya da 300 tane olur” dedi. Aslında, bu tatlı su kerevitinin nasıl tek başına ürediğini inceleyen bilim insanları, kanserin nasıl yayıldığını daha iyi anlayabilir.

     Benekli kerevitler Kanada’daki evcil hayvan dükkânlarından ya da internette alınabiliyor. İnternetteki bir ilanda, bir satıcı bir küçük benekli kereviti bedavaya verirken, biraz daha büyük beş kerevit için 20 Kanada Doları istiyor. Kanada’da şu anda vahşî yaşamda benekli kerevit bulunmuyor. Ancak yetkililer bu canlıları doğaya salmanın yasadışı olduğu uyarısında bulunuyor.

     NASIL ÜREDİLER?

     Her şey 1990’lı yıllarda Almanya’daki bir evcil hayvan dükkânında başladı. Florida’ya özgü bir tür olan pullu kerevitin bir dişisi ek bir kromozom dizisiyle dünyaya geldi. Böylece erkeği olmadan üremeye başladı. Bu dişiden doğan kerevitler de her seferinde yüzlerce yumurta ürettiler. Bu genetik açıdan birbirinin kopyası olan kerevitler, özellikle Almanya’daki akvaryum tutkunları arasında büyük ilgi gördü. Ancak tür sadece birkaç ay içinde aşırı bir şekilde türeyince, insanlar benekli kerevitleri Avrupa genelindeki göllere bıraktılar.

     Madagaskar’da da ucuz bir protein kaynağı olarak ülkeye getirilen kerevitler şu anda yerli türleri tehdit eder hale geldi. AB ve ABD’nin iki eyaletinde benekli kerevitlere yasak geldi. Ancak tür, vahşî yaşamda üremeye devam ediyor.

     AJANSLAR

     12 ŞUBAT 2018

 

653 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir