Van Urartu Müzesi 10 Nisan’da Açılıyor

 

isediyani

Van’da 13 bin m² kapalı alanıyla 100 bin eser sergileme kapasitesine sahip Van Urartu Müzesi, 10 Nisan 2018 tarihinde ziyarete açılıyor.

 

     Van’da 2015 yılında yapımı tamamlanan ve 13 bin m² kapalı alanıyla 100 bin eser sergileme kapasitesine sahip Van Urartu Müzesi, 10 Nisan 2018 tarihinde ziyarete açılıyor.

     Van’da basın mensuplarıyla biraraya gelen Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, uzun zamandır açılması planlanan Urartu Müzesi’nin açılış gününün müjdesini verdi. Zorluoğlu, tüm hazırlık aşamaları tamamlanan müzenin 10 Nisan 2018 tarihinde açılacağını söyledi.

     10 milyon TL tutarındaki müze teşhir – tanzim işinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından üstlenilmesiyle 2017 yılında başlanan ve halen devam eden çalışmaların, 2018 yılı başlarında tamamlanması planlanıyordu.

     54 bin m² alan üzerinde 13 bin m² kapalı alanı ile Türkiye’deki en büyük müzelerden biri olması beklenen ve 100 bin eser sergileme kapasitesine sahip Van Urartu Müzesi’ne tarihî eserlerin taşınması işlemleri bitti.

     2013 yılı itibari ile yaklaşık 87 bin eserin mevcut olduğu Van Müzesi’nden vinç yardımıyla Neolitik Dönem’e tarihlendirilen kaya resimlerinden Hakkâri taş stellerine, bölgedeki önemli kazılardan elde edilen değerli Urartu eserleri ile çivi yazılı kitabelerinden Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemlerine ait koç, koyun ve at biçimli mezar taşlarının taşınma işlemleri bitti. Uzman kişilerin gözetiminde yapılan taşınma işleminin tamamlanmasıyla Urartu Müzesi artık açılışa hazır.

     Van Kalesi’nin kuzeyine yapılan yeni müzenin 2013 – 14 yıllarında yapımının biteceği ve en son da Mart 2015’te açılacağı söylenmişti. Daha sonra Van Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ’un yaptığı bir açıklamada ise 2015 yılının sonunda müzenin ziyarete açılacağı belirtilmişti. 2015 yılında yapılan açıklamalarda, Van Müzesi’ndeki eserlerin daha iyi şartlarda muhafaza edilmek için yeni müzeye taşınmaya başlandığını da ifade edilmişti.

     2017 yılında Van Gölü’nde yapılan araştırmalarda, gölün derinliklerinde bulunan ve Urartular’a ait olduğu düşünülen 3 bin yıllık kale kalıntısı, 2017 yılında ülkemizdeki en önemli arkeolojik keşifleri arasında gösterilmişti.

     AJANSLAR

     13 ŞUBAT 2018

 

538 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir