Kürt – Belçika Ortak Yapımı “Zagros” (ﺰﺇﮔﺭﻮﺱ), “Yılın En İyi Filmi” Seçildi

 

isediyani

Kürt – Belçika ortak yapımı olan “Zagros” (ﺰﺇﮔﺭﻮﺱ) filmi, Fransa’da düzenlenen 35. Uluslararası Annonay Film Festivali’nde “yılın en iyi filmi” seçildi.

 

 

     Kürt – Belçika ortak yapımı olan “Zagros” (ﺰﺇﮔﺭﻮﺱ) filmi, Fransa’da düzenlenen 35. Uluslararası Annonay Film Festivali (Festival International du Premier Film d’Annonay)’nde “yılın en iyi filmi” seçildi.

     2 – 12 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenen 35. Uluslararası Annonay Film Festivali’nde bu yıl 9 film yarıştı. Kürt yönetmen Sehim Omer Xelife’nin ilk uzun metrajlı filmi olan “Zagros”, Fransa’nın Ardenne bölgesindeki Annonay kentinde organize edilen festival sonucunda “en iyi film” ödülüne layık görüldü.

     Kısa bir süre önce Avrupa’nın en büyük film festivalleri arasında sayılan Hollanda’daki 47. Rotterdam Film Festivali’nde de gösterime giren film, büyük beğeni toplamıştı. Film, bundan önce Belçika’daki Cutting Edge sitesinde “2017’nin En İyi Filmleri” listesinde aday gösterilmişti. Kürt – Belçika ortak yapımı olan “Zagros”, Kasım 2017’de Belçika’da düzenlenen 44. Gent Film Festivali’nde “Grand Prix Ödülü”nü almıştı. “Zagros” filmi ayrıca Fransa’da 3 – 12 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenen 18. Arras Film Festivali’nde jüri tarafından “En İyi Yönetmen”, seyirci tarafından ise “En İyi Film” ödülüne layık görülmüştü. Film, Dubai, Stockholm, Virton ve Ramada film festivallerinde de gösterildi.

     Film, Zagros adında bir Kürt çobanın hikâyesini anlatıyor.

     Kürt yönetmen Sehim Omer Xelife, daha önce “Bağdatlı Messi”, “Kahramanlar Ülkesi” ve “Kötü Avcı” filmleriyle toplam 98 ödül almıştı.

     FESTIVAL INTERNATIONAL DU PREMIER FILM D’ANNONAY

     12 ŞUBAT 2018

 

3210 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir