Yeni Bir Dil Keşfedildi

 

isediyani

Malezya’nın batısındaki Malay Yarımadası’nda 280 kişi tarafından konuşulan yeni bir dil keşfedildi.

 

 

     Güneydoğu Asya ülkesi Malezya’nın batısındaki Malay Yarımadası’nda sadece 280 kişi tarafından konuşulan yeni bir dil keşfedildi. Dilbilimciler, Malay Yarımadası’nda daha önce tanımlanmamış bir dilin konuşulduğunu ortaya çıkardı.

     İsveç’teki Lund Üniversitesi’nden dilbilimciler tarafından keşfedilen dilin isminin “Jedek dili” olduğu bildirildi. Araştırmacılar, Avustroasya dil ailesinden Aslian dil ailesine ait dilin, Batı Malezya’da avcılık ve toplayıcılık yaparak yaşamını sürdüren 280 kişi tarafından konuşulduğunu açıkladılar.

     Araştırmacılar, Semang dili hakkında yapılan bir dil dokümantasyon projesi kapsamında, Aslian dillerini konuşan farklı gruplardan dil verileri toplamak için birkaç köyü ziyaret ettikleri sırada Jedek dilini keşfetti. Jedek dilinin, aynı bölgede konuşulan Jahai dili üzerine çalışma yapılırken ortaya çıktığı kaydedildi.

     Lund Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Joanne Yager, yaptığı açıklamada, “Köyün büyük bir bölümünün farklı bir dille konuştuğunu farkettik. Jahai dilinde kullanılmayan kelimeleri, fonemleri ve gramer yapılarını kullanıyorlardı. Bu kelimeler, Malay Yarımadası’nın uzak diğer yerlerinde konuşulan diğer Aslian dilleriyle bir bağı akla getirdi” dedi. Jedekçe’nin konuşulduğu topluluğun Batı toplumlarından daha fazla cinsiyet eşitliğine sahip olduğunu söyleyen Yager, bu toplulukta kişilerarası şiddetin neredeyse hiç olmadığını, çocukların bilinçli olarak rekabet etmemeye özendirildiğini, yasaların veya mahkemelerin olmadığını belirtti.

     Dilbilimci Niclas Burenhult ise, “Jedekçe, ormanda bilinmeyen bir kabile tarafından değil, daha önce antropologlar tarafından incelenen bir köyde konuşulan bir dil. Dilbilimciler olarak, antropologların gözden kaçırdığı birşey bulduk” ifadelerini kullandı.

     Dünyada yaklaşık 6 bin dil konuşuluyor. Dünya nüfûsunun yaklaşık % 80’i dünyanın en yaygın dillerinden birini, % 20’si ise 3 bin 600 dilden birini konuşuyor.

     Araştırmacılar, dünya dillerinin yaklaşık yarısının, 100 yıl içerisinde yok olacağına inanıyor.

     SCIENCE DAILY, AJANSLAR

     7 ŞUBAT 2018

 

520 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir