Suyun Dünyada Bulunmayan Hali Keşfedildi

 

isediyani

Suyun dünyada bulunmayan hali keşfedildi: Süper iyonik buz!

 

 

 

     Bilim insanları suyun hem su hem buz özellikleri gösteren bir halini keşfetti. “Süper iyonik buz” adı verilen maddenin güneş sistemindeki uzak gezegenlerin yapıtaşlarından olduğu düşünülüyor. Bilim insanları tarafından yapılan deneyler, süper iyonik buzların çok yüksek ısıya sahip uzak gezegenlerde bulunabileceğini gösterdi.

     Araştırmacılar tarafından 1988 yılında varlığı tahmin edilen ve bunu ispatlamak için çok sayıda deneyin gerçekleştirildiği maddenin varlığı yeni yapılan deneylerle kanıtladı. Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndan Dr. Marius Millot, iki yıl boyunca deneyler gerçekleştirdiklerini ve iki yıl da deney sonuçlarını analiz ettiklerini söyleyerek, “Oldukça zorlu deneyler sonunda elde ettiğimiz veriler ışığında yeni bilgiler edindik. Çalışma sonuçları, süper iyonik buzun sadece deneysel kanıtlarla değil, aynı zamanda suyun olağanüstü durumlarda gösterdiği davranışla ilgili tahminlerin, sadece simülasyonlarda değil, gerçek görüntülerle ispatladı” dedi.

     Nature Physics bülteninde yayınlanan makaleye göre, lazerli şok sıkıştırma tekniği kullanan bilim insanları sadece maddenin varlığını ispat etmekle kalmayarak, Neptün ve Uranus gibi gezegenlerin de yapıları hakkındaki tahminleri kanıtladılar.

     Normal buz, su moleküllerinin katı hale gelecek şekilde bağlanmış haliyken, süper iyonik buz, pozitif ya da negatif yük taşıyan atomlardan oluşuyor ve yapısı katı bir halde bulunan oksijen iyonlarının etrafında dönen hidrojen iyonlarından oluşuyor. Normal buzun aksine, süper iyonik buz çok yüksek ısı ve basınca ihtiyaç duyuyor.

     Araştırma ekibi, 10 ilâ 20 nanosaniye süren deneyde, iki elmasın arasına yerleştirdikleri buz parçasına, ısı ve basıncı artırmak için lazer ışınına maruz bırakarak, ısısını yaklaşık 5000º’ye kadar yükseltip atmosferik basıncın iki katı kadar basınç uygulayarak süper iyonik buzun varlığına dair kanıtlar buldular.

     Bilim insanlarına göre, araştırmanın bir sonraki adımı süper iyonik buzda bulunan oksijen kristallerinin yapısını belirlemek olacak. Süper iyonik buz dünyada bulunmuyor olsa bile, yüksek ısı ve basınca sahip olan Uranüs ve Neptün’de yüksek miktarlarda bulunabileceği düşünülüyor. Bazı bilim insanları ise yapılarında süper iyonik buz bulunduran uzak gezegenlerin alışılagelmişin dışında olan manyetik alanlarını açıklayabilir.

     AJANSLAR

     8 ŞUBAT 2018

 

720 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir