Satürn’ün Uydusu Titan’da Yaşama Dair Bir İz Daha Bulundu

 

isediyani

Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’ın atmosferinde yaşam belirtisi olabilecek yeni bulgulara ulaşıldı.

 

 

     Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’ın atmosferindeki incelemelerini sürdüren Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanları, bu uyduda mikroorganizmaların bulunduğunun kanıtı olabilecek maddelere rastladı. Uzmanlar, Titan’ın yüzeyinin 200 km üzerinde “akrilonitril” (vinil siyanür) denilen ve yaşamın yapıtaşı olan hücre mimarîsinin oluşumunu sağlayabilecek bir kimyasal bileşen bulunduğunu ortaya çıkardı.

     NASA’nın araştırmasına göre “akrilonitril” moleküllerine uydunun güney kutbunda daha yoğun miktarda rastlanırken, bu moleküller Titan’da hakim olan ortalama – 179º’de damlacıklar halinde oluşarak sıvı metan gazıyla kaplı göllere düşüyor. Uzmanlar, Titan uydusunun zorlu atmosfer koşullarında canlı yaşamının ortaya çıkmasını sağlayabilecek korumayı sağlayabileceğini de ileri sürdü.

     Daha önce sonuçları “New Scientist” dergisinde yayımlanan araştırmada, Planetary Science (Gezegenbilim) Enstitüsü ve California Teknoloji Enstitüsü’nde görevli bilim insanları Amanda Hendrix ve Yuk Yung, Titan ile ilgili verileri inceleyerek uydunun gelecekte insanların yaşaması için gerekli çeşitli enerji kaynaklarını barındırdığını ortaya koymuştu. Johns Hopkins Üniversitesi’nde görevli gezegenbilimci Ralph Lorenz, Titan’ın uzun dönemde Mars’tan sonra insanların varlığını sürdürebileceği en önemli ikinci yer olacağını kaydetmişti.

     AJANSLAR

     3 ŞUBAT 2018

 

574 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir