Ormanın Altında Antik Maya Kenti Bulundu

 

isediyani

Guatemala’nın kuzeyinde lazer teknolojisinin yardımıyla arkeoloji dünyasını heyecanlandıran bir keşif yapıldı. Ormanın altında saklı antik Maya şehri bulundu.

 

     Kızılderili Kıtası’nın ortasında yer alan Guatemala’nın kuzeyindeki Peten bölgesinde bir ormanlık alanda lazer teknolojileri kullanılarak Maya medeniyetine ait yeni kalıntılar keşfedildi. Bilim insanları tarafından boyutları “devâsâ” şeklinde betimlenen kalıntıların yüzyıllardır toprak altında olduğu tahmin ediliyor.

     Bilim insanları yüksek teknolojili bir hava tarama tekniği kullanarak Guatemala’nın Peten bölgesindeki ormanlık alanın altında binlerce yıllık Maya evleri, binaları, savunma kaleleri ve piramitleri ortaya çıkardı. Guatemala’nın Maya Mirası ve Tabiat Vakfı ile çalışan ABD, Avrupa ve Guatemalalı arkeologların ortak gerçekleştirdiği araştırma sonucu bölgede ayrıca sanayi büyüklüğündeki tarım alanları ve sulama kanallarının da keşfi açıklandı.

     Uluslararası araştırmacılardan oluşan ekibin, incelemelerinde “lidar” adı verilen lazer teknolojisini kullandığı bildirildi. Bu teknoloji sayesinde yoğun ve sıkı bitki örtüsüne karşın kalıntıların varlığı tespit edilebiliyor. New York’taki Ithaca Koleji’nden arkeolog ve dijital araştırma teknikleri uzmanı Thomas Garrison, “lidar” sayesinde küçük yapıların da görülebildiğini söyleyerek, “Birkaç metre dahi ötesini göremediğiniz bir ortamda, herşeyi biraraya getirmek oldukça güçleşiyor” dedi.

     Araştırma, bölgedeki yapılaşmanın şimdiye kadar sanılandan çok daha yoğun ve karmaşık olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmanın yürütüldüğü 2 bin 100 km²’lik alanda Tikal gibi ünlü Maya kentleri de yer alıyor. Kalıntılar arasında 60 binden fazla ev, saray, sokak ve çeşitli yapılar bulunuyor.

     Yapılan araştırma sonucunda, yaklaşık 10 milyon kişinin Maya ovasında yaşamış olabileceği ve bu büyüklükteki bir nüfûsun büyük bir gıda üretimine ihtiyacı olabileceği düşünülürken, ABD’de yer alan Tulane Üniversitesi antropoloji profesörü ve araştırma yazarlarından Marcello A. Canuto, yaptığı açıklamada “Bu keşif bize, bölgede bilinenden iki hatta üç kat daha fazla kişinin yaşamış olabileceğini gösteriyor” dedi. Garrison, “Uzun bir süredir keşiflerin önüne geçen bölgedeki yoğun ormanlık alan, aslında Maya kentinin bozulmadan korunmasında büyük bir rol oynadı” açıklamasında bulundu.

     Araştırmacılar “ışık algılama ve ölçme” anlamına gelen “lidar” adlı haritalama tekniği kullandılar ve lazer ışınlarını yere yansıtarak yoğun ağaçlar altında gizlenmiş Maya kentinin hatlarını belirlediler. Ortaya çıkarılan görüntüler, Mayalılar’ın bazı alanlarda mevcut arazilerin % 95’inde tarım gerçekleştirerek, bölgede bilinenden çok daha fazla değişiklik yaptığını gösteriyor. Tulane Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Francisco Estrada – Belli, Mayalılar’ın tarım yapmaya uygun olmayan bataklık alanların bir kısmını arındırarak tarıma uygun hale getirdiğini söylerken, “Mayalılar arazilerinin her santimetresini kullanarak tarım etkinliklerini daha yoğun ve sürdürülebilir olarak gerçekleştiriyordu” dedi.

     Haritalama işlemi 2 bin 100 km²’lik bir alanda gerçekleştirilirken, M. Ö. 1000 – M. S. 900 yılları arasında yaşamış olan Mayalılar’ın yoğun olarak etkinlik gösterdiği bölgede dört büyük Maya tören merkezi de dahil olmak üzere yaklaşık 60 bin bireysel yapı ortaya çıkarıldı. Kızılderili Kıtası’ndaki Maya Ülkesi’nde yaklaşık 3 bin yıl önce gelişmeye başlayan Maya medeniyetinin M. S. 250 – 900 yılları arasında doruğa ulaştığı, 11. yy’da ise tarihe karıştığı kabul ediliyor. Mayalar kireçtaşından yaptıkları görkemli yapılarla biliniyorlar.

     NATIONAL GEOGRAPHIC, AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     3 ŞUBAT 2018

     – – –

     (*) SEDİYANİ HABER’İN NOTU: Ajansların haber metninde kullanılan ancak olayın geçtiği tarihlerden yüzyıllar sonra verilmiş işgalci ve asimilasyoncu isimler olan “Amerika”, “Orta Amerika” ifadeleri tarafımızdan daha doğru bir niteleme olan “Kızılderili Kıtası”, “Maya Ülkesi” şeklinde değiştirilmiştir.

 

666 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir