Dengbêj Mahmut Kızıl Vefat Etti

 

isediyani

Kürt kültürünün önemli isimlerinden ünlü dengbêj Mahmut Kızıl, Hakk’ın râhmetine kavuştu.

 

 

 

     Kürt kültürünün önemli isimlerinden, Diyarbekirli ünlü dengbêj Mahmut Kızıl, bugün vefat etti. Mahmut Kızıl, 78 yaşındaydı.

     1939 yılında Diyarbekir’de dünyaya gelen Mahmut Kızıl, müzik hayatına 1965 yılında başlamış, aynı yıl 45’lik plak çıkartmıştı.

     Mahmut Kızıl, Türkiye’de ilk Kürtçe plak yapan kişi ünvânına sahiptir. Dünyaca ünlü Kürt sanatçı Ayşe Şan bile kendisinden bir yıl sonra plak çıkarabilmiştir.

     1974 yılına kadar aralıksız ve profesyonelce çalışmalarını yürüten Mahmut Kızıl, 10 yıllık süre zarfında 53 adet 45’lik plak ile dinleyicilerine ulaşma başarısını gösterdi.

     Açıklamak istemediği bazı sebeplerden dolayı 1974 yılında dengbêjliği bıraktı. Bu küskünlüğü 1999 yılına kadar, tam 25 yıl sürdü. 1999’da tekrar dengbêj ezgilerine döndü ve dinleyicilerine yeniden “merhaba” dedi.

     Diyarbekir dengbêjliğinde bir ekol olan Kızıl, klam ve söylemlerinde keder, aşk ve vatan özlemini dile getiriyordu. “Ax Cıvaniyê”, “Cembeliyo”, “Lidero”, “Wekilên Me”, “İbo Begê Pasurî”, seslendirdiği muhteşem klamlardan sadece birkaçıdır.

     Sediyani Haber olarak Mahmut Kızıl’a Allah’tan râhmet, kederli ailesine, yakınlarına, tüm sevenlerine ve Kürt dengbêj camiâsına başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     31 OCAK 2018

Mahmut Kızıl

(1939 – 2018)

 

932 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Dengbêj Mahmut Kızıl Vefat Etti

  1. Kendal dedi ki:

    Allah rahmet eylesin, yeri cennet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir