Yeni Bir Dinozor Türü Keşfedildi

 

isediyani

Mısır’da 80 milyon yıllık dinozor fosili bulundu. Keşfedilen yeni dinozor türüne “Mansourasaurus shahinae” ismi verildi.

 

     Mısır’da 80 milyon yıllık dinozor fosili bulundu. Keşfedilen yeni dinozor türüne “Mansourasaurus shahinae” ismi verildi.

     Mısır’da yapılan yeni bir araştırma kapsamında 66 ilâ 100 milyon yıl önce kıtada var olan dinozorlara ait fosiller ortaya çıkarıldı. Bilim insanları yaklaşık 80 milyon yıllık olduğu tahmin edilen fosillerin “inanılmaz bir keşif” olduğunu söylediler.

     Mısır’da yer alan Mansura Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yürüttüğü araştırma kapsamında fosilleri ortaya çıkarılan devâsâ otçul dinozorların bir okul otobüsü uzunluğunda ve ortalama bir fil ağırlığında olduğu söylendi. Bu keşfe kadar Afrika’daki dinozor evriminin seyri son 30 milyon yıldır gizemini korurken, ABD’de bulunan Carnegie Doğal Tarih Müzesi’nden Dr. Matt Lamanna, “Biz paleontogların Afrika’daki Dinozor Çağı’nın sona ermesinden beri aradığı çok iyi korunmuş bu dinozor iskeleti, tam olarak bir kutsal kâse görevini görüyor” dedi. Lamanna, yeni fosillerin fotoğraflarını ilk gördüğünde ağzının açık kaldığını da sözlerine ekledi. Lamanna, “Bu keşif Afrika’nın başka hiçbir yerinde yaşamayan dinozorların kayıp dünyası olmadığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

     Mansura Üniversitesi’nden araştırma lideri Dr. Hişam Selam, gelecek yıllar içerisinde keşif hızının artacağını söylerken, “Öğrencilerimin ortaya çıkardığı her kemik, dev dinozorun türünü anlamamız için oldukça önemli ve heyecan vericiydi” dedi.

     Nature Ecology ve Evolution dergisinde yayınlanan araştırmada yer alan bilim insanlarından Dr. Eric Gorsack ise yaptığı açıklamada, “Afrika, Dinozorlar Çağı’nın sonunda karada yaşayan hayvanların keşfi açısından dev bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyordu fakat Mansourasaurus, Afrika’nın fosil kayıtları ve paleobiyolojisi ile ilgili uzun süredir var olan soruları cevaplamamıza yardımcı oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

     Araştırmacılar, kemiklerin anatomik özelliklerini analiz ederek, Mansourasaurus’un Afrika ya da Kızılderili Kıtası’nda bulunanlara kıyasla Avrupa ve Asya’daki dinozorlarla daha yakın olduğunu belirterek, böylece bazı dinozorların Afrika ve Avrupa arasında hareket edebildiklerini ortaya çıkardığına dikkat çekiyorlar.

     AJANSLAR

     30 OCAK 2018

 

275 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir