Keşfedilen 7 Gezegenden 2’sinde Yaşam Mümkün

 

isediyani

Gökbilimciler, geçen yıl keşfedilen Dünya büyüklüğündeki 7 gezegenden 2’sinde yaşamın mümkün olabileceğini ortaya koydu.

 

 

     Gökbilimciler, geçen yıl keşfedilen Dünya büyüklüğündeki 7 gezegenden 2’sinde yaşamın mümkün olabileceğini ortaya koydu.

     Geçen yıl Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından Güneş Sistemi dışındaki Trappist – 1 yıldızının yörüngesinde Dünya büyüklüğünde 7 gezegen keşfedilmiş, bilim dünyasında büyük bir heyecan oluşmuştu. Bu keşif, dünya dışında bir yerlerde yaşam olup olmadığını bulmak için hayatî bir adım olarak nitelenmişti.

     Bilim insanları bununla kalmadı ve gezegenlere daha yakından bakmaya başladı. Yeni bir araştırma için, keşfedilen Trappist – 1 yıldız sistemindeki gezegenler ve içlerindeki karmaşık yapı modellendi. Her birinde, ısı kaynağı ve su olup olmadığı incelendi. Araştırmacılar, modellenen 7 gezegenin 6’sında, buz ya da sıvı halinde su olabileceği sonucuna vardı.

     Bir sonraki aşama, gezegenlerin yüzeyindeki ısı miktarının anlaşılmasına yönelikti. D gezegeninde ortalama ısının 15 ºC olduğu hesaplandı. Bu, dünyadaki ortalama sıcaklığa çok yakın. E gezegenindeki ortalama ısının ise Antarktika’dakine yakın olduğu, bu gezegende de yaşam oluşabileceği hesaplandı.

     Bu amaçla gezegenlerin yörüngeleri de modellendi. Yörüngelerin yumurta şeklinde olması ise, detaylı bir modelleme yapmayı zorlaştırdı.

     Araştırmanın sonucunda, bu gezegenlerden 2’sinde yaşanabilir koşullar olabileceği ortaya kondu. Bu gezegenler bizim gelecekteki evimiz olabileceği gibi, Dünya’dakine benzer bir yaşamın var olduğu yeni komşularımız da olabilir.

     AJANSLAR

     24 OCAK 2018

 

372 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir