İsrail’de Yarım Milyon Yıllık El Baltaları Bulundu

 

isediyani

İsrail’de 500 bin yıllık avcı toplayıcı “cenneti” bulundu.

 

 

 

     İsrail’de yarım milyon yıllık avcı toplayıcı “cenneti” keşfedildi. Arkeologlar, Tel Aviv – Yafo’nun kuzeydoğusundaki Calculiya’da yarım milyon yıl önce yaşamış insanlar tarafından kullanılan yüzlerce el baltası buldu. Arkeologlar tarafından yürütülen çalışmalarda, ülkenin en yoğun yollarından birinin yanında, Paleolitik Dönem avcı toplayıcıların yarım milyon yıl öncesinde kullandıkları, yontulmuş yüzlerce el baltasının kanıtını barındıran, olağanüstü iyi korunmuş tarih öncesi bir “cennet” alanı ortaya çıkarıldı.

     Kfar Saba şehri yakınlarındaki Calculiya’da yaklaşık 5 m’lik derinlikte yapılan keşif, soyu tükenmiş bir insan türü olan homo erectusların tekrar tekrar bölgeye geri döndüğünü ve arkalarında birçok taş alet kalıntısı bıraktığını gösteriyor. Homo erectusların sürekli olarak bu bölgeye geri dönme nedeni, o dönemde burada var olan bir su kaynağı ya da bol miktarda av hayvanı olabilir. Arkeologlar, Tel Aviv’in kuzeydoğusundaki bölgenin, tarihöncesi avcı toplayıcılar için “cennet” olarak görüldüğüne, bir dereye, bitki örtüsüne ve onları geri gelmeye teşvik eden bol miktarda hayvana sahip olduğuna inanıyorlar.

     Oldukça geniş bir alana yayılan bulgular, geçtiğimiz aylar içinde yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarıldı. En çarpıcı bulgu, yaklaşık 1, 5 milyon ilâ 200 bin yıl önce Alt Paleolitik Çağ’da mevcut olan Açeulyan kültürüne özgü yüzlerce çakmaktaşı el baltası da dahil olmak üzere, özenle hazırlanmış taş aletlerden oluşan gelişmiş bir litik endüstrisinin kanıtıydı.

     Homo erectus ve erken homo sapiens ile ilişkili Açeulyan balta üretim kültürü, erken insanlar tarafından kullanılan ayırıcı oval ve armut şeklinde çakmaktaşı el aletleri ile karakterize edilir. Açeulyan el baltası buluntuları, Afrika’dan çıkarak dünyaya yayılan insan göçünü Asya ve Avrupa’ya kadar izleyerek tarihlendiriliyor. Araştırmacılar son yıllarda bu tür el baltalarının, kasaplık işlemlerinden, toprak kazma gibi işlemlere kadar birçok alanda kullanılmış olabileceğini düşünüyor.

     Arkeologlar, uzun zamandır jasper ve çakmaktaşı içeren kaliteli taşların varlığının, bazı insanları belirli bölgelere çektiğine inanıyorlardı. Araştırmacılar, bu bölgenin art arda kullanıldığı gerçeğinin, tarihöncesi insanların coğrafî belleğe sahip olduğunu ve oraya mevsimsel bir döngünün parçası olarak geri gelmiş olabileceğini gösterdiğine inanıyor.

     İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan Mayin Şimir, yaptığı açıklamada, “Calculya’da çalışmaya başlayan hiç kimse, çok geniş kapsamlı ve etkileyici buluntularla birlikte böyle eski bir alana dair kanıt bulunmasını beklemiyordu” diyor. İsrail’de Calculya ile yaklaşık olarak aynı dönemlere denk gelen sadece iki arkeolojik alan olduğunu belirten Şimir, “Biri 5 km kuzeyde Eyal’da, diğeri ise 5 km güneydeki, çok az daha sonraki kültürel döneme tarihlenen Kesem Mağarası. Bulgular, hem günümüze kadar korunma seviyeleri bakımından ve bu eski materyal kültürünü anlamamız üzerine etkileri açısından inanılmaz” değerlendirmesinde bulundu.

     Tel Aviv Üniversitesi’nden Prof. Ran Barkai ise, “Bu olağanüstü site, doğrudan tarihöncesi atalarımızın davranışını izlememizi ve insan varlığının çok uzun yolculuğunda yaşam biçimlerini ve davranışlarını yeniden oluşturmamızı sağlayacak” dedi.

     THE GUARDIAN, ARKEOFILI

     21 OCAK 2018

 

584 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir