15 Milyonluk Aztek Halkının 12 Milyonu Vebadan Öldü

 

isediyani

Bilim insanları, 15 milyon nüfûslu Aztekler’in % 80’inin 5 yıl gibi kısa bir sürede veba nedeniyle öldüğünü tespit ettiler.

 

 

     Bilim insanları, 15 milyon nüfûslu Aztekler’in % 80’inin 5 yıl gibi kısa bir sürede veba nedeniyle öldüğünü tespit ettiler. 12 milyon Aztekli’nin ölümüne neden olan ve Aztekçe’de “cocoliztli” denilen hastalığın bir çeşit veba olduğu belirlendi.

     Yapılan yeni bir araştırma, 500 yıl önce Meksika’da yaşayan Aztekler’de kitlesel ölüme neden olan hastalığın bir tür veba olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları, Aztek Nahuatl dilinde “veba” anlamına gelen “cocoliztli” hastalığı sebebiyle 15 milyon Aztekli’den % 80’inin 5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde hayatını kaybettiğini açıkladı.

     Yapılan araştırma kapsamında ölü Aztekler’in DNA’sını inceleyen bilim insanları, 500 yıl önce Meksika’da yaşamış olan Aztekler’de kitlesel ölüme neden olan hastalığa tifo benzeri bir bağırsak virüsünün sebep olduğunu kaydettiler.

     Almanya’daki Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi’nden olup araştırmayı yürüten ekipte yer alan Ashild Vagene, şu bilgileri verdi: “1545 – 50 yıllarında ‘cocoliztli’, Avrupalılar’ın gelişinden sonra Meksika’yı etkileyen birçok salgından biriydi. Yeni bulgulara göre bu veba türünün özellikle en yıkıcı ve en çok insan kaybına neden olan üç epideminin ikincisi olduğunu keşfettik. Salgının nedeni, yüzyıllardır tarihçiler tarafından tartışılıyordu fakat antik DNA örnekleri sayesinde bu tartışmaya doğrudan kanıt sağlayabiliyoruz.”

     AJANSLAR

     16 OCAK 2018

 

559 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir