Mısır’da Bulunan Taş, Güneş Sistemi Dışından

 

isediyani

Bilim insanları, Mısır’da 2013 yılında bulunan ve Dünya dışından geldiği saptanan taşların, Güneş Sistemi’nde bulunan herhangi bir maddeye benzemediğini açıkladı.

 

 

     Bilim insanları, Mısır’da 2013 yılında bulunan ve Dünya dışından geldiği saptanan taşların, Güneş Sistemi’nde bulunan herhangi bir maddeye benzemediğini açıkladı. Bulunan taşın iki yıl süren incelemeler sonucu Dünya dışından geldiğini keşfetmiş olan bilim insanları tarafından yapılan yeni araştırmalar ise, uzaydan gelen taşların “bilinenden daha da uzaylı” olabileceğini ortaya koydu.

     “Hypatia” adı verilen taş parçacıklarının nereden gelmiş olabileceğini keşfetmek amacıyla taşın içindeki mineralleri inceleyen bilim insanları, bulunan maddelerin Güneş Sistemi’nde yer almadığını keşfetti. Witwatersrand Üniversitesi Yerbilimleri Okulu Profesörü ve Araştırmacı Marco Andreoli, yaptığı açıklamada, “Hypatia’nın Dünya dışından geldiğinin anlaşılması, Dünya genelinde bir sansasyon yaratmıştı; ancak yeni araştırmalar, taş hakkında bilinmeyen daha birçok şey olduğunu gösteriyor” dedi.

     Yeni araştırmanın lideri Jan Kramers, kayanın iç yapısının parçalanmış bir meyve pastasına benzetilebileceğini ve meyve parçacıklarına benzeyen maddelerin incelenmesiyle, Hypatia’nın nasıl oluştuğunun ve nereden geldiğinin anlaşılabileceğini söyledi. Kramers, “Hypatia’nın gövdesini çok kötü karıştırılmış meyveli pasta hamuruna benzetebiliriz” dedi.

     Bilim insanları Hypatia’nın gövdesinde bulunan maddelerin Dünya’da bulunan herhangi bir maddeye benzemediğine dikkat çekiyor. Kramers, “Hypatia’nın soğuk bir çevrede, muhtemelen Dünya’daki sıvı azotun (-196 Celsius) altındaki sıcaklıklarda oluştuğunu tahmin ediyoruz. Güneş sistemimiz düşünüldüğünde, çoğu göktaşı Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağından geliyor. Yeni bulgularımız ışığında şimdiki hedefimiz Hypatia’nın nereden geldiğini öğrenmek” dedi.

     AJANSLAR

     15 OCAK 2018

 

490 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir