Burdur Gölü Kıyısında Bir İyilik Köyü: Lisinia Doğa Projesi

 

isediyani

Ailesinden beş kişiyi kanserden kaybeden veteriner Öztürk Sarıca, doğal hayatı korumak için Burdur Gölü kıyısında bir “iyilik köyü” kurdu, “Lisinia Doğa Projesi”ni hayata geçirdi.

 

     Ailesinden beş kişiyi kanserden kaybeden veteriner Öztürk Sarıca, doğal hayatı korumak için Burdur Gölü kıyısında bir “iyilik köyü” kurdu, “Lisinia Doğa Projesi”ni hayata geçirdi.

     Uzun yıllardır Burdur ilimizin Yeşilova (Yavuce) ilçesine bağlı Akçaköy’de yaşayan ailesi ile birlikte, doğa ile başbaşa bir çocukluk geçiren Öztürk Sarıca’nın ve Lisinya’nın hikâyesi, ilk gördüğü andan itibaren çok etkilendiği ardıç ağacıyla başlar. En olumsuz şartlarda yaşama, direniş ve dayanıklılığın simgesi olarak gördüğü ardıç ağacının suyu ne kadar az tükettiğini, en kıraç yerden en sulak yere kadar her yerde yaşamı sürebildiğini, insanları gölgesinde ağırlayıp uğurladığı zamanları görür. Biraz büyüyüp kitap okumaya başlayınca ardıç kuşları ve ardıç ağacı arasındaki mükemmel uyumu öğrenir. Yere dökülen ağacın tohumları ardıç kuşunun sindirim sisteminde hayat bulur ve dışarı atılarak toprağa karışan bu tohumlar çimlenir.

     DOĞA KÖYÜ ADINI KÖYÜN ESKİ ÇAĞLARDAKİ ADINDAN ALIYOR

     Doğadaki tüm canlı ve cansız varlıklar arasındaki sonsuz uyumu, özellikle son 30 yılda doğanın kirlenmişliği ve bunun yansıması olarak da ortaya çıkan kanseri gören Sarıca, kendini adadığı doğal hayatın sürmesi ve gelecek nesillere aktarılması için kolları sıvamaya karar verir.

     Lisinia Doğa Projesi’nin temelleri doğa gönüllüsü Veteriner Hekim Öztürk Sarıca tarafından 2005 yılında Burdur Gölü’nün kıyısında atılmıştır. Bölgenin eski çağlardaki adı olan Psidya’nın en önemli şehirlerinden biri Lisinia’dır, merkez adını buradan alır. (“Lisinia” ismi kelime olarak “Doğan ve batan güneşin, ay ışığının sudaki pırıltısı” anlamına gelir.)

     3 yıl süren izin çalışmaları sonucu Lisinia öncelikle ülkemizin ilk yaban hayatı merkezlerinden biri olarak resmiyet kazanır. Aynı dönemde tüm masrafları Öztürk Sarıca tarafından karşılanmak üzere 10 yıllığına Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bedelsiz hibe edilir. Kurulduğu yıldan beri gelişerek çeşitlenen Lisinia Doğa hiçbir maddî destek ve hibe almadan halihazırda 8 farklı alt proje ile çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm projeler 7’den 70’e tüm bireyleri kapsayacak niteliktedir. Merkezde yürütülen tüm projeler birbirini tamamlayıcı niteliktedir ve birbirinden bağımsız düşünülmeden, sürdürülebilirlik ilkesi gözönüne alınarak yürütülmektedir.

     Ailesinden beş kişiyi kanserden kaybeden Sarıca, köye gelen ziyaretçilere kanserle ilgili eğitimler verdiklerini belirterek, “Kansere karşı yürüttüğümüz proje kapsamında ziyaretçilere Dünya Sağlık Örgütü’nün kanserojen listesindeki maddeleri anlattık. Farkındalık yarattık” diyor. Kanserle mücadelenin bir parçası olarak köyde “ekolojik üretim” ve “doğa dostu tarım” uygulamaları hayata geçirildi. Sarı karpuz, pembe domates gibi ürünlerin tohumları çoğaltılıp çiftçiye dağıtıldı.

     YABAN HAYATI MERKEZİNDE HAYVANLAR TEDAVİ EDİLİYOR, DOĞAL SEBZE VE MEYVE YETİŞTİRİLİYOR

     Lisinia’da hayvanları da tedavi etmek isteyen Sarıca, kurduğu “yaban hayatı rehabilitasyon merkezi” ile ülkenin dört bir tarafından getirilen binden fazla hayvanın rehabilite edilerek doğaya bırakıldığını söyleyerek, “Rehabilite edilenler arasında kurt, domuz, şahin, kartal, çakal, gökdoğan gibi yabani hayvanlar bulunuyor. Bunlar avcıların vurup yaraladığı veya bilinçsiz ilaç kullanımına bağlı zehirlenme geçirmiş hayvanlar. Yaralanan hayvanları tedavi ediyoruz. Evcilleştirilmiş hayvanları da tekrar yabanileştiriyoruz. Şu anda burada 70’in üzerinde vahşi hayvan bulunuyor. Bu hayvanların yarısından fazlası önümüzdeki bahar doğaya bırakılacak” açıklamasında bulunuyor.

     Proje kapsamında Burdur Gölü çevresindeki tarlalarda sulamaya ihtiyaç duymayan veya çok az sulama isteyen lavanta, adaçayı, melisa, gül gibi aromatik bitkiler yetiştirmeye başladıklarını söyleyen Sarıca, şöyle devam ediyor: “Buralarda çiftçiler genellikle mısır ve yonca yetiştirir. Bu bitkiler aşırı su ister ve gölün yeraltı sularını tüketir. Aşırı sulamanın önüne geçmek için aromatik bitki yetiştirme projesini hayata geçirdik. Gül projesiyle yüzde 75 su tasarrufu sağladık. 2 bin 300 dönümlük alanda lavanta üretmeye başladık.”

     Lisina Doğa Projesi web sitesi: www.lisinia.com.tr

     LISINIA.COM.TR

     15 OCAK 2018

LISINIA BELGESEL FİLMİ

 

541 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir