Meksika’daki Taş Yapı, Dünya’nın Yaratılışını Tasvir Ediyor Olabilir

 

isediyani

Arkeologlara göre, Meksika’daki 1000 yıllık Tetzacualco adlı taş yapı, antik Mezoaztekya’daki bazı insanlar için Dünya’nın nasıl yaratıldığını gösteriyordu.

 

 

     Arkeologlara göre, Meksika’da bulunan 1000 yıllık Tetzacualco (= Taşla çevrilmiş yer) adlı taş yapı, antik Mezoaztekya’daki bazı insanlar için Dünya’nın nasıl yaratıldığını gösteriyordu.

     Bir göletin ortasında, yanardağın eteklerinde bulunan Tetzacualco, araştırmacılar tarafından 16. yy’dan beri biliniyor. O zamandan beri hem amatör kâşifler, hem de profesyonel arkeologlar yapıyı araştırdı ve yapının ne için ve ne zaman yapıldığı konusunda çeşitli fikirler ortaya atıldı. Çok sayıda taştan yapılmış yapı, yaklaşık 11, 5 m x 9, 8 m boyutlarında.

     Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden arkeolog Iris del Rocío Hernández Bautista liderliğindeki yeni kazılar, bugüne kadar Tetzacualco yapısı üzerine gerçekleştirilen en kapsamlı araştırma olmayı hedefliyor. Hernández Bautista’nın ekibi tarafından yapılan açıklamada, ilk bulgulara göre alanda şu anda 1000 yıldan eski olan seramik ve taş eserlerin keşfedildiği belirtiliyor. Ekip ayrıca, antik Mezoaztekyalılar’ın, Tetzacualco’nun bulunduğu havuzun sulanmasına çalıştığına dair kanıtlar buldular. Bu da az yağmur olsa bile buradaki suyun hiçbir zaman bitmediğinin bir kanıtı oldu.

     Arkeologların şu ana kadar buldukları gözönüne alındığında, Hernández Bautista, Tetzacualco’nun gölet ortasındaki büyüklüğüne ve yerine bakılacak olunursa, yapının, Cipactli veya Çipaqili adıyla bilinen Mezoaztekyan efsanelerine göre dünyayı yaratan efsanevi bir Balık Yaratan olabileceğini söylüyor.

     Efsanenin bir versiyonu, 16. yy’da Andrés de Olmos adında bir İspanyol rahip tarafından kaydedildi: “Dört Tanrı suyu hazırladı ve içindeki Çipaqili adlı timsah benzeri harika bir balıktan dünya yaratıldı.”

     PEKİ BU YAPIYI KİMLER YAPTI?

     Bazı medya kuruluşları Tetzacualco’nun Aztekler (1300 – 1500 yılları arasında gelişen kültür) tarafından yapıldığını bildirmiş olsa da, arkeologların bulduğu eserler, Aztekler’den en az üç asır önce, kimliği henüz net olmayan daha erken bir Mezoaztekyan kültürü tarafından oluşturulduğunu gösteriyor.

     Tetzacualco’nun ne kadar süreyle kullanıldığı veya orada ne tür törenler yapıldığı da hâlâ açık değil. Bautista Pomar, Tetzacualco’nun 16. yy’a kadar kullanıldığını ve bu dönem içerisinde çocukların orada kurban edildiğini iddiâ ediyor.

     Bautista Pomar, “Tetzacualco’da, Mezoaztekyan bir Yağmur Tanrısı olan Tlaloc’un yüzü doğuya dönük bir heykeli vardı ve bölgedeki üst düzey kişiler masum çocukları bu Tanrı’ya yılda bir kez kurban ediyordu” diyor.

     Şu ana kadar araştırma ekibi, kazılara devam etmekle birlikte, Tetzacualco’da herhangi bir insan kalıntısına rastlamadı.

     Owen Jarus

     LIVE SCIENCE

     5 OCAK 2018

     Türkçe’ye çeviren: Dilara Uçar

     ARKEOFİLİ

     13 OCAK 2018

     – – –

     (*) SEDİYANİ HABER’İN NOTU: Yazıda kullanılan ancak olayın geçtiği tarihlerden yüzyıllar sonra verilmiş işgalci ve asimilasyoncu isimler olan “Amerika”, “Mezoamerikan” ifadeleri tarafımızdan daha doğru bir niteleme olan “Aztekya”, “Mezoaztekyan” şeklinde değiştirilmiştir.

 

480 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir