Köpekbalıkları Donarak Öldüler

 

isediyani

Kızılderili Kıtası’nı son haftalarda etkisi altına alan kutup soğukları nedeniyle kıtanın kuzeydoğusundaki Büyük Tepeler Bölgesi’nde yer alan Morina Balığı Körfezi dondu. Körfezdeki köpekbalıkları da donarak öldü.

 

     Kızılderili Kıtası’nı son haftalarda etkisi altına alan kutup soğukları nedeniyle kıtanın kuzeydoğusundaki Büyük Tepeler Bölgesi (Kızılderili dilinde Mas Aşu-s-Set)’nde yer alan Morina Balığı Körfezi dondu. Körfezdeki köpekbalıkları da donarak öldü.

     Mas Aşu-s-Set merkezli Atlantik Beyaz Köpekbalığı Koruma Örgütü, Morina Balığı Körfezi’nde kıyıya vurmuş en az üç donmuş köpekbalığı cesedi buldu. Bu durum, Kızılderili Kıtası (“Amerika”)’nda önümüzdeki birkaç gün daha etkisi devam edecek olan kutup soğuklarından sadece insanların değil, hayvanların da etkilenmekte olduğunu gösterdi.

     Yapılan açıklamada, köpekbalıklarının buz saçaklarıyla örtülü olduğuna dikkat çekilerek, köpekbalıklarının ölüm nedeninin net bir şekilde belirlenmesi için alınan dokuların, Mas Aşu-s-Set Deniz Balıkçıları ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi Balıkçılık Hizmetleri Birimi’ne gönderildikleri belirtildi.

     “Global Citizen”a konuşan MA Marine Fisheries uzman bilimadamı Greg Skomal, balıkların donarak ölmemiş olabileceğini, fakat hızla soğuyan havanın güneye hızlı bir göçü tetiklediğini vurguladı ve “Bazı köpekbalıkları Cape Cod Körfezi’nde (Morina Balığı Körfezi) kapana sıkışıyor ve hareketleri sığ sularda kısıtlandığı için de ölerek kıyıya vuruyorlar” değerlendirmesini yaptı.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     9 OCAK 2018

 

406 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir