Danimarka’da Çok Büyük ve Dairesel Viking Kalesi Bulundu

 

isediyani

Arkeologlar, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın güneyinde, nadir bir 10. yüzyıl Viking kalesi buldu. Bu tür devâsâ ve dairesel kaleler, Viking tarihinde büyük bir bilinmeyen olmaya devam ediyor.

 

     Arkeologlar, Danimarka’nın başkenti Kopenhag (København)’ın güneyinde, nadir bir 10. yüzyıl Viking kalesi buldu. Bu tür devâsâ ve dairesel kaleler, Viking tarihinde büyük bir bilinmeyen olmaya devam ediyor.

     Borgring Kalesi, yaklaşık 150 m çapında inanılmaz düzgün bir dairesel şekilde ve Danimarka’da 60 yıldır türünün ilk örneği olarak arkeolojik keşifler arasında önemli bir yer aldı. Bulgular, Antiquity dergisinde yayımlandı.

     Kalenin yapısı, ayırtedici bir genel şekli ve iç yapısı olan Trelleborg tipi kalelerden. Tarım alanları, evler ve diğer yapıların kale etrafında titizlikle düzenlendiği görülmektedir. Tam dairesel olan V şekilli hendekleri, sanki bir pusulanın dört noktası gibi nizamî bir şekilde dört adet geçitle bağlanıyor.

     Borgring Kalesi, 1970’lerde tereddütlü olarak tespit edildi, ancak Århus Üniversitesi’nden araştırmanın yazarı Søren Michael Sindbæk yaptığı açıklamada, o dönemdeki teknolojinin bunun gerçekten Trelleborg tipi bir kale olup olmadığını doğrulamak için henüz yeterli olmadığını belirterek, “Bu sonuçlarımızın en güzel yanı şu ki, 1970’lerde yapılan çok güzel bir harita o günlerde sahip olduğunuz en iyi araştırma yöntemiydi ve bu yapının bir kale olabileceği şüphesi vardı. Fakat bunu kanıtlamak o günler için imknsızdı” diyor.

     Şimdi ise, Sindbæk ve arkadaşları “lidar” (havadan lazer tarama) gibi daha hassas modern teknolojilerle zemin seviyesinde, dairesel planın varlığını gösteren ince farklılıkları ölçebildi. Tahrip edilmeden önce, Borgring Kalesi ahşap ve toprak – çim surlarından yapılmıştı. Kale, çapraz bir şekil oluşturmak için ortada kesişen iki sokağa sahipti. Sokaklar, kale içinde dört büyük ahşap binayı birbirine bağlayan kereste ile döşenmişti.

     Bugüne kadar Danimarka’da keşfedilen yaklaşık 5 onaylanmış Trelleborg Kalesi var. Hepsi de Viking Kralı I. Haraldr Gormsson Blátönn döneminde, 975 – 980 yılları arasındaki şaşırtıcı bir şekilde kısa sürede inşâ edildiler. Genellikle 140 ilâ 250 m çapında büyük, dairesel yapılardı.

     Søren Michael Sindbæk, “Bu kaleler ilk keşfedildikleri zaman, Viking dönemi hakkında gerçek bir soru işareti ortaya çıkardılar. Vikingler artık yerel küçük kralların iktidar konusunda rekabet edebilecekleri düzeyde bir topluluk olarak algılanıyordu” diyor.

     Bu tip organizasyona sahip olan topluluklar, çoğunlukla daha sonraları Ortaçağ krallığıyla ilişkilendirildi. Kaleler, Viking kültürünün hayatta kalan diğer yönlerinde kolayca bulunmayan şaşırtıcı bir organizasyon ve merkezîleşme derecesini temsil ediyordu. Öyleyse, Danimarka’daki bu büyük ve pahalı yapılar 975 yılı boyunca aniden nasıl ortaya çıktı?

     “Bu kaleler krallık konseptinin istisnai bir şekilde ifade edildiği bir dönemle ilgili. Sorumuz, Viking toplumunun tam bir yeniden değerlendirilmesine mi ihtiyacımız var yoksa yalnızca bu belirli dönemden kanıtları mı tekrar gözden geçirmeliyiz?” diyen Sindbæk, yapıların inşâ edildiği çok kısa bir sürede (yalnızca 5 yıl) ikinci araştırma planının daha olduğunu ekliyor. Kaleler, muhtemelen Vikingler’in Alman ve Slav topraklarında karşılaştığı güçlü dış düşmanlara sahip olduğu bir dönemde inşâ edilmişti. Sindbæk, “970’li ve 980’li yıllara bakarsak, bu imparatorluğa komşu olan her otoritenin olağanüstü halde olduğu zamandı. Çok büyük bir askerî güç vardı ve bu güç birkaç kuşak kadar bir daha görülmedi” diyor.

     Alman imparator 980’lerde öldükten sonra Trelleborg kalelerini inşâ etme ihtiyacı ortadan kalktı, bu yüzden bu yapılardan daha pahalı yapılar da inşâ edilmedi. Gerilim altında yaşanan bu garip özellikleri farketmek gerçekten büyüleyici. Sindbæk ayrıca “Norveç’te ya da İsveç’te benzeri olmayan kalelerimiz var ve Danimarka’da başka hiçbir büyük kale bulunmadığından bu örnekler çok özeller, çünkü tarihler çok benzersiz bir askeri durumla çakışıyor” dedi.

     IB TIMES

     8 AĞUSTOS 2017

     Türkçe’ye çeviren: Dilara Uçar

     ARKEOFOLİ

     9 OCAK 2018

 

390 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir