Birbuçuk Aylıkken Ölen 11500 Yıllık Bebek Sayesinde Bilinmeyen Alaska Yerlisi Kavim Keşfedildi

 

isediyani

Alaska’da 11 bin 500 yıl öncesine ait bir kız bebeğine ait kemikler bulundu. Kalıntıların incelenmesi üzerine, Amerika kıtasına yerleşen ilk insanlara dair daha önce bilinmeyen bilgilere ulaşıldı.

 

 

     Alaska’da 11 bin 500 yıl öncesine ait bir kız bebeğine ait kemikler bulundu. Kalıntıların incelenmesi üzerine, Amerika kıtasına yerleşen ilk insanlara dair daha önce bilinmeyen bilgilere ulaşıldı. 6 haftalıkken ölen bebeğin gen analizini yapan araştırmacılar, Amerika yerlilerinin ataları olabilecek, daha önce duyulmamış bir halk keşfettiklerini söyledi.

     “Nature”da yayımlanan araştırmanın bulguları, ilk yerlilerin 20 bin yıl önce Sibirya’dan tek bir göç dalgasıyla geldiği düşüncesini de destekliyor. Bilim insanlarına göre, deniz seviyesinin alçak olması Avrasya ile Amerika arasındaki Bering Boğazı’nda kurak bir alanın oluşmasına neden oldu. Kuzeydeki buz örtüsünün erimesi ve daha sonra geri çekilmesiyle de kara parçası yeniden sular altında kaldı.

     2013 yılında Upward Sun River arkeolojik kazı alanında keşfedilen bebeğe yerli halkın dilinde “Gündoğumu Kız Çocuğu” anlamına gelen “Xach’itee’aanenh T’eede Gay” ismi verildi. Araştırma ekibi ise bebeğe “USR 1” adını verdi.

     Araştırma ekibinden Prof. Eske Willerslev, “Bunlar Alaska’da bulduğumuz en eski insan kalıntıları ama burada asıl ilginç olan, bebeğin daha önce hiç görmediğimiz bir insan grubuna ait olması” dedi. Willersey, “Bu halkın modern Amerika yerlileriyle bağlantılı olduğu ama yine de sadece uzaktan akraba oldukları anlaşılıyor. Kısacası bebeğin ilk ve asıl Amerika yerlisi gruptan geldiğini söylemek mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

     Kız bebeğin “Yeni Dünya” olarak bilinen Amerika’ya göç eden ilk yerli halklarla ilgili yeni bilgileri ışığa çıkaracağı düşünülüyor. Bu yeni araştırma, 34 bin yıl önce Doğu Asyalılar’dan genetik olarak ayrışmaya başlayan ve yaklaşık 25 bin yıl önce de genetik ayrışmasını tamamlayan bu insanların, Sibirya ile Alaska’yı birbirine bağlayan Bering kara bağlantısının oluştuğu dönemde burada yaşadığına işaret ediyor.

     USR 1 isimli bebeğin kalıntılarından çıkarılan sonuçlar ayrıca, Amerika’ya ilk göç eden dalga içindekilerin nasıl farklı bölgelere yayıldığını gösteriyor. Örneğin USR 1’in temsil ettiği Beringli atalar, buradaki göçmen toplumdan ayrışarak binlerce yıl Alaska’da yerlerinden kımıldamadan yaşadılar. Göçmenlerin diğer kısmı ise buzulların arkasında, Alaska’nın güneyindeki toprakları sahiplendiler. Bu da günümüzün ilk yerli halklarının ataları olduğu düşünülen iki genetik grubun oluşmasını sağladı.

     Araştırmacılar şimdi Sibirya’nın kuzeydoğusu ile Alaska’da yeni kalıntılar keşfederek, uzun zamandır kafaları karıştıran sorulara yanıt arayabilecek.

     Makale: J. Víctor Moreno – Mayar, Ben A. Potter, Lasse Vinner, Matthias Steinrücken, Simon Rasmussen, Jonathan Terhorst, John A. Kamm, Anders Albrechtsen, Anna – Sapfo Malaspinas, Martin Sikora, Joshua D. Reuther, Joel D. Irish, Ripan S. Malhi, Ludovic Orlando, Yun S. Song, Rasmus Nielsen, David J. Meltzer, Eske Willerslev

     NATURE

     4 OCAK 2018

     İngilizce’den çeviren:

     ARKEOFOLİ

     5 OCAK 2018

 

458 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir