Dünyaca meşhur Yemenli İslam âlimi, Mekke’de konuştu: “Kürdistan Arap, Fars, Türk ırkçılarının işgali altında”

 

isediyani

Dünyaca meşhur Yemenli İslam âlimi, Mekke’de konuştu: “Kürdistan Arap, Fars, Türk ırkçılarının işgali altında”

 

 

     Dünyanın meşhur İslam dâvetçilerinden Yemen asıllı Şeyh Ali Cifrî, İslam dünyasının merkezi olan Mekke-i Mükerreme’de, önemli açıklamalar yaptı. Kürdistan meselesine değinen Yemenli Arap İslam âlimi, “Kürdistan Arap, Fars, Türk ırkçılarının işgali altında” dedi.

     Ailesi Yemenli olup kendisi 1971 yılında Suudî Arabistan’ın Cidde şehrinde dünyaya gelen ve dünyanın en muteber İslam âlimlerinden biri olan Şeyh Ali Cifrî yaptığı açıklamada, “Kürdistan’ı muhasara altına alan Arap, Fars, Türk ırkçıları, Kürtler ve bölge için büyük sorun çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

     Mekke’de yaptığı tarihî açıklamada Şeyh Ali Cifrî şunları söyledi:

     “Britanya (İngiltere) ve Fransa’nın imzalayıp uygulamaya koyduğu Sykes – Picot Antlaşması, 1916’da imzalandı. Kürdistan’ı parçalayıp Irak, İran, Türkiye ve Suriye ülkelerinin işgaline verdiler. Kürtler’e saygı göstermediler.

     Irkçı ve şovenist Fars, Arap ve Türk devletleri İslam’ın ve devletlerinin bölünmemesi gerektiği bahanesini Kürtler’in önüne engel olarak koyuyor. Kürdistan devletinin kurulmasına izin vermiyor. Bununla birlikte kendi ülkelerindeki Müslümanlar’ın birlik içinde olmasını da istemiyorlar.

     Arap ırkçılığı öyle bir seviyeye ulaşmış ki, İslam dünyasının meşhur önderi Selahaddîn Eyyubî Kürt’tür ancak Araplar O’na kendi kimliğini verip Arap olarak göstermek istiyorlar. Sadece Kürtlük’ü değil herşeyi Araplaştırmak istiyorlar.”

     ZERNEWS

     4 KASIM 2017

 

14731 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

3 Cevap Dünyaca meşhur Yemenli İslam âlimi, Mekke’de konuştu: “Kürdistan Arap, Fars, Türk ırkçılarının işgali altında”

  1. Memet dedi ki:

    Helal olsun çok doğru söylüyor. Kürt hakkında doğru konuştu diye hâşâ bu adamı dinsiz eylerler şimdi çünkü konu Kürt olunca bütün Müslümanlar bir olur Kürd’ü dışlarlar ama kimsenin tarihten haberi yok.

  2. yusuf seyhan dedi ki:

    Vijdanı ve ahlakı inancı tam ve dürüst olan insanlar iki yüzlü olamazlar.vıjdanı ve inancı çıkarlarının üstünde olan bir alim. üstelik tarihi bir bilgi ve donanıma da sahip kutluyorum.inanç ortamında senin gibilerin çoğalması dileğiyle.

  3. Ahmet dedi ki:

    Helal olsun sana çok doğru söylemiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir