Kürt Kadınına Kazakistan’ın En Büyük Devlet Ödülü

 

isediyani

Kazakistan’ın en büyük devlet ödülü olan “Qazaqstan Xalıqtarı Odağı Sıylığı” (Kazakistan Halk Birliği Ödülü), bu yıl Kürt kadını Narin Nadirova’ya verildi. Kazakistan’da ilk defa bir Kürt kadını, bu ödülü almaya hak kazandı.

 

     Orta Asya ülkesi Kazakistan Cumhuriyeti’nin en büyük devlet ödülü olan “Qazaqstan Xalıqtarı Odağı Sıylığı” (Kazakistan Halk Birliği Ödülü), bu yıl Kürt kadını Narin Nadirova’ya verildi.

     Kazakistan’da ilk defa bir Kürt kadını, bu ödülü almaya hak kazanıyor. Daha önce Kürt sosyolog Prof. Dr. Âzîz Ziya Bedirxan’a da verilmiş olan ödülü, Kazakistan Kürtleri arasında ilk defa bir kadın alıyor. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Äbişulı Nazarbaev’in onayıyla 10 yıldır verilen ödüle şimdiye kadar 28 kişi layık görüldü.

     İşkadını ve bankacı Narin Nadirova’ya verilen “Kazakistan Halk Birliği Ödülü”, Kazakistan Cumhuriyeti’nin en büyük devlet ödülü. Narin Hânım “sosyal çalışmalar”, “bankacılık alanında proje gelişimi” ve “ülke çocuklarını finans konusunda bilinçlendirme” dolayısıyla bu ödüle layık bulundu.

     NARİN NADİROVA KİMDİR?

     Narin Nadirova’nın hem babası hem kayınbabası oldukça meşhur. Narin Hânım, Ermenistan Kürtleri Başkanı Kinyaze Hamîd’in kızı, dünyaca ünlü Prof. Nadir Nadirova’nın gelinidir. Nadirova soyismi de, Ruslar ile Kazaklar’ın “Gaz ve Petrol Mareşali” olarak adlandırdıkları akademisyen dedesi Nadir Kerimulı Nadirov’dan geliyor.

     Ermenistan’da doğan Narin Nadirova, Kürt yönetici Bahri Nadir Kerem ile evlendi ve bu evliliğinden Arif, Viyan ve Nadir adlarında üç çocuk annesi oldu. Evlendikten bir süre sonra Ermenistan’ı terkedip Kazakistan’a yerleştiler ve ülkenin eski başkenti Almatı’da ikamet etmeye başladılar.

     Narin Nadirova, üniversiteden “Finans ve Bankacılık” mezunu.

     Çekistan’ın en önemli bankalarından olan “Home Credit Bank”ın Kazakistan biriminde “yönetim kurulu başkan yardımcısı” (CEO yardımcısı) görevinde bulunuyor. Bu bankanın sadece Kazakistan’da yaklaşık 5 bin çalışanı bulunuyor.

     Finans ve ekonomik kriz konularında Kazakistan medyasının yanısıra Rusya, Avrupa ve dünya medyasının fikir danıştığı bir isim olan Kürt kadını Narin Nadirova, dünyanın en saygın işkadınlarından ve iktisatçılarından biri olarak tanınıyor. Dünyaca ünlü “Forbes” ekonomi dergisi, Nadirova’nın Kazakistan’daki kriz hakkındaki görüşlerini yayımlamıştı.

     Narin Nadirova, bankacılık ve finans geliştirmeleri amacıyla birçok kez Azad Kürdistan’ı da ziyaret etmiş, başkent Hewlêr (Erbil)’de üst düzey toplantılara ve görüşmelere katılmıştı.

     Sediyani Haber olarak Kazakistan’ın en büyük devlet ödülünü alan Sayın Narin Nadirova’yı tebrik ediyor, dünyanın dört bir yanındaki Kürt kadınlarının ve erkeklerinin siyaset, ekonomi, spor, sanat, edebiyat ve bilim alanında kazandıkları başarılardan onur duyduğumuzu ifade ediyoruz.

     SEDİYANİ HABER

     27 ARALIK 2017

 

8698 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir