Hak ve Adalet Platformu, “OHAL Hak İhlalleri Raporu” Yayınladı

 

isediyani

Dîndar aydınların biraraya gelerek oluşturduğu Hak ve Adalet Platformu, “15 Temmuz 2016 Sonrası ‘OHAL’de Yaşanan Toplumsal Sorunlar ve Hak İhlallerinin Sosyal Boyutları” adlı kapsamlı bir rapor yayınladı.

 

     Erdemli ve insan hakları alanında duyarlı, yaşadıkları ülkede hak ve adalet mücadelesi veren İslamî kimlikli aydınların biraraya gelerek oluşturduğu Hak ve Adalet Platformu, yoğun bir çalışma sonucunda kapsamlı bir rapor yayınladı. “15 Temmuz 2016 Sonrası “OHAL”de Yaşanan Toplumsal Sorunlar ve Hak İhlallerinin Sosyal Boyutları” adlı rapor, Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini somut bir biçimde ortaya koyuyor.

     Hak ve Adalet Platformu’nun OHAL boyunca yaşanan hak ihlallerine dair Türkiye’nin 82 ilinden 2 bin 29 kişiyle ve dünyanın 40 ülkesinden 144 kişiyle  internet üzerinden görüşerek hazırladığı rapor, 471 sayfa hacminde. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağdurları, mağdurların yakınları ve doğrudan mağduriyeti olmayan kişilerle görüşülerek hazırlanan rapor, bugün İstanbul’da düzenlenen basın açıklamasıyla duyuruldu.

     Araştırma 24 Eylül – 1 Aralık 2017 tarihlerini kapsarken raporun güvenilirlik derecesi % 95 olarak belirtildi. Katılımcıların 630’u kadın, 1542’si erkek. Bunların % 29’u kendini “muhafazakâr” olarak tanımlıyor. Sebepsiz yere görevden alınan ve mesleklerinden men edilen KHK mağdurları arasında işsizlik oranı ise % 65.

     Raporda mağdur ve yakınlarının söyledikleri ayrıntılı olarak yer alırken, KHK mağdurlarına dair veri analizleri de yayımlandı.

     Yapılan basın açıklamasında Hak ve Adalet Platformu sözcülerinden Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Prof. Dr. Cihangir İslam ve Nurten Ertuğrul da mağdurların en büyük sıkıntısının ekonomik ve psikolojik sıkıntılar olduğunu vurguladılar. Mağdur hikâyelerine değinilen toplantıda bununla ilgili olarak kısa bir belgesel gösterildi.

     Raporun tamamına ulaşmak isteyenler www.hakveadalet.org sitesinden ulaşabilirler.

     SEDİYANİ HABER / İSTANBUL

     27 ARALIK 2017

RAPORUN KİMİ SAYFALARI – MAĞDURLARIN VERİ ANALİZLERİ VE MAĞDUR YAKINLARININ MESAJLARI

 

622 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir