Dicle Nehri Kuruyor, Barajlar Nehirde Su Bırakmadı

 

isediyani

Barajlar nehirde su bırakmadı. Bir dönem kelek ve botlarla gezilen Dicle Nehri’nde şimdilerde yaya olarak karşıdan karşıya geçmek mümkün. Nehrin kuruması nedeniyle binlerce balık telef oldu.

 

     Mezopotamya’nın iki ana ırmağından biri olan ve Diyarbakır’dan da geçen Dicle Nehri, kış aylarının kurak geçmesi, Hasankeyf ilçesinde yapılan “kültürel varlık” çalışması nedeniyle Dicle Barajı’ndan su verilmemesi üzerine kuruma aşamasına geldi.

     Bir dönem kelek ve botlarla gezilen Dicle Nehri’nde şimdilerde yaya olarak karşıdan karşıya geçmek mümkün. Bölgenin hayat kaynağı olarak anılan ırmağın kuruması nedeniyle binlerce balık telef oldu. Dicle’nin suyu ile beslenen Hevsel Bahçeleri de yaşanan kuraklıktan önemli ölçüde etkilenmiş durumda.

     Yetkililer, nehirdeki su seviyesinin azalmasında kış mevsiminin kurak geçmesinin yanısıra Ilısu Barajı altında kalacak olan tarihî Hasankeyf ilçesinde yapılan “kültürel varlık” çalışmaları nedeniyle Dicle Barajı’ndan nehre su verilmemesinin de etkili olduğunu söylüyorlar.

     Çocukluğundan beri Dicle Nehri’nde kelekle dolaştığını anlatan 64 yaşındaki Ramazan Vuranel, nehrin şu anki halini görünce çok üzüldüğünü belirterek, “Eskiden Dicle Nehri’nde kelek kullanılırdı. Karşıdan karşı geçmek isteyen, hayvan taşıyanlar, yoğurt getirenler her zaman kelekleri kullanırdı. Yaz aylarında Diyarbakır karpuzu yetiştirilen, Dicle’nin kenarında aylarca kalırdı. Marul, domates, şeftali, erik, karpuz gibi birçok meyveyi nehrin kenarına dikerlerdi. Şimdi bakıyorsunuz nehirde su bulamıyorsunuz. Ürünler ekiliyor, fakat eski tadı vermiyor. Kış aylarında nehir suyu taşıyordu. Bazı zamanlarda On Gözlü Köprü’yü neredeyse taşıyacak duruma geliyordu. Köprünün on gözü de doluyordu. Nehrin bu halde olduğunu görünce üzülüyorum” dedi.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     26 ARALIK 2017

 

550 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir