“Ölümsüzlüğün Sırrı”nın Yazılı Olduğu Tabletler Bulundu

 

isediyani

Çin tarihinin ilk imparatoru olarak bilinen ve M. Ö. 221 yılında Çin’i birleştiren Zheng Çin Şi Huang Ying’in talimatıyla o dönemde başlanan “ölümsüzlük arayışı”, binlerce yıl sonra tabletlerde ortaya çıktı.

     Çin tarihinin ilk imparatoru olarak bilinen ve M. Ö. 221 yılında Çin’i birleştiren Zheng Çin Şi Huang Ying (M. Ö. 247 – M. Ö. 210)’in talimatıyla o dönemde başlanan “ölümsüzlük arayışı”, binlerce yıl sonra tabletlerde ortaya çıktı. Huang döneminde kalma ve ölümsüzlüğün araştırıldığı o tabletlerin ortaya çıkarıldığı duyuruldu.

     Bulunan tabletlerde “ölümsüzlük iksiri”yle ilgili o tarihlerde yapılan araştırmalar yer alıyor. Ortaya çıkarılan 36 bin tablette, “ölümsüzlük arayışı”nın yanısıra buna karşı çıkan bir kesimin olduğu da ifade ediliyor.

     Zheng Çin Şi Huang Ying dönemi, 2300 yıl öncesinden kalma Terrakotta ordusu ile tanınıyor. Ancak Huang, sadece kendi mezarını koruması için hayata geçirdiği bu dev orduyla değil, “ölümsüzlük arayışları” ile de biliniyor. M.Ö. 221 yılında Çin’i birleştiren imparator olarak tarihe geçen bu imparator, bütün topraklarda yazıyı, parayı, ağırlık ve ölçü birimlerini standart hale getirmiş, kanallar ve yollar yaptırmıştı. Kuzey sınırlarını akınlardan korumak için Çin Seddi’nin inşâsını da başlatan isimdir.

     “Ölümsüzlük arayışı” içindeki Çin Şi Huang, bunu sağlayacak iksiri bulması için ülke dışına elçiler gönderir. Eski kralların ve âlimlerin 10 bin yıl yaşadığı ve bunu sinabar (civa sülfür) içerek yaptıkları inancıyla kendisi de içtiği şaraplara cıva katardı.

     Cıva zehirlenmesinden 37 yaşında öldüğünde, Terrakotta askerlerden yeraltı ordusunu tamamlamıştı. Hayattayken hükümdarlığı sonsuz olmazsa bile öteki dünyada bu işe devam etme inancıyla yapmıştı bunu.

     Çin imparatorunun mozolesi de bir zamanlar 100 m’yi bulan piramidi ve antik şehri ile muhteşem bir görünüm arzediyordu. 8 bin Terrakotta askerin koruduğu mezar hâlâ açılmamış olduğu için bütün esrarengizliğini koruyor.

     XİNHUA, AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     26 ARALIK 2017

 

666 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir