Harran’da 900 Yıllık Üç Kubbeli Hamam Bulundu

 

isediyani

Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen Kürdistan’ın Rîha (Şanlıurfa) ilinin Harran ilçesinde 12. yy’a ait üç kubbeli hamam bulundu.

 

     Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen Kürdistan’ın Rîha (Şanlıurfa) ilinin Harran ilçesindeki İçkale bölgesindeki kazı çalışmaları sırasında 12. yy’a ait üç kubbeli hamam bulundu. Harran ören yerinde yürütülen kazı çalışmalarında yaklaşık 900 yıllık hamam günyüzüne çıkarıldı.

     “UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi”nde bulunan Harran’da, kalabalık bir ekiple İçkale’de süren kazı çalışmaları sırasında 14 adet olduğu rivayet edilen hamamlardan biri bulundu. Asurlular’a ve Emevîler’e bir dönem başkentlik yaptığı bilinen antik kentin birçok yerindeki tarihî eserleri ayağa kaldırma amacıyla yürütülen arkeolojik kazılarda Zengi Atabeyliği ve Eyyubîler Dönemi’ne ait 12. yy’a tarihlenen üç kubbeli hamam kalıntıları günyüzüne çıktı.

     Harran Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, alanda gazetecilere yaptığı açıklamada, sözkonusu ören yerinin önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve bunu ortaya çıkarmak için titizlikle çalıştıklarını söyledi. Kazı ekibi olarak, Harran İçkale – Saray’ın ikinci katında yapılan kazı çalışmasında üç kubbeli bir hamam bulunduğunu aktaran Önal, Zengi Atabeyliği ve Eyyubîler Dönemi’ne ait 12. – 13. yy’larda yapılan hamamın “soğukluk”, “ılıklık”, “sıcaklık” odaları ve “külhan” bölümünü tamamen ortaya çıkardıklarını anlattı. İçkale Saray hamamının üç kubbeli olduğunu ve kubbelerin kısmen, oda duvarlarının ise tamamen korunarak günümüze ulaştığını kaydeden Önal, “Soğukluk odasında çeşme, dairevî formlu havuz ve nişler, ılıklık odasında çeşme ve taş sekiler, iki adet sıcaklık odasında halvetler, kurnalar, sıcak ve soğuk su künk hatları yer alıyor. 13. yy’da Harran’ı gezen İbn-i Şeddad, Harran’da 14 hamamdan bahseder. Bu hamamlardan iki tanesi Harran’da yaptığımız kazı çalışmalarında gün ışığına çıkarıldı” dedi. Prof. Dr. Mehmet Önal, o dönemde Zengî Atabeyi Nureddîn Mahmud Zengî ve Eyyubî Sultanı Selahaddîn Eyyubî’nin de Harran’a geldiğini bildiklerini anımsatarak, “Sarayın hamamında Zengî Atabeyi Nureddîn Mahmud Zengî ve Eyyubî Sultanı Selahaddîn Eyyubî de yıkanmış olmalıdır” dedi.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     22 ARALIK 2017

 

630 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir