Katalonya’da Zafer Bağımsızlık Yanlılarının

 

isediyani

İspanya’nın işgali altındaki Katalonya ülkesinde % 99, 9 gibi rekor bir katılım oranıyla gerçekleşen 21 Aralık 2017 Parlamento Seçimleri’nde, ayrılıkçı Katalan lider Carles Puigdemont i Casamajó’nun partisi ve bağımsızlık yanlısı koalisyon, seçimi kazandı.

     İspanya’nın işgali altındaki Katalonya ülkesinde % 99, 9 gibi rekor bir katılım oranıyla gerçekleşen 21 Aralık 2017 Parlamento Seçimleri’nde, ayrılıkçı Katalan lider Carles Puigdemont i Casamajó’nun partisi ve bağımsızlık yanlısı koalisyon, seçimin kazananı oldu.

     Bağımsızlık Referandumu sonrası işgalci Madrid hükûmetinin kararı üzerine gerçekleşen bölgesel seçimlerde, seçim kampanyasını sürgünden ve cezaevinden sürdüren bağımsızlık yanlısı partiler az farkla çoğunluğu sağladı.

     Resmî olmayan sonuçlara göre Katalon lider Carles Puigdemont’un bağımsızlık yanlısı Katalan Avrupa Demokratik Partisi (PDeCAT) ile Katalonya Demokratik Uyuşma (CDC)’nın oluşturduğu “Katalonya İçin Birlikte” (Junts per Catalunya) koalisyonu ve Halk Birliği Adaylığı Partisi (CUP), Katalonya Parlamentosu’nda 70 koltuk sahibi oldu. Parlamento 135 koltuktan oluşuyor ve çoğunluğun sağlanması için 68 koltuk yeterli görülüyor.

     Katalon lider Carles Puigdemont i Casamajó, konuşmasını seçim kampanyasını yürüttüğü Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptı. Zafer konuşması yapan Puigdemont, “Katalonya Başkanı” olarak vatandaşları tebrik etti. “Seçimleri Katalonya Cumhuriyeti kazandı; İspanya devleti, (İspanya Başbakanı Mariano) Rajoy, müttefikleri kaybetti” diyen Puigdemont, “Bizler, meşrû hükûmetiz. Hapisteki siyasetçiler derhal serbest bırakılmalı. Katalon siyasetçiler parlamentoya geri dönebilmeli” ifadelerini kullandı. İspanya devletinin yenildiğini belirten Puigdemont, “Şiddet, korku, hapis, sürgün ve tehdide rağmen biz kazandık. Rajoy, İspanya devleti ve Avrupa bunu farketmeli” dedi.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     21 ARALIK 2017

 

420 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir