Nevşehir ve İlçelerinin Eski İsimlerini Biliyor muydunuz?

 

isediyani

Anadolu’nun kadim şehri, Kapadokya’nın başkenti Nevşehir ve ilçelerinin eski isimlerini biliyor musunuz?

 

 

     Coğrafyalar el değiştirdikçe isimler de değişmiştir. Gelen giden kavmin telaffuz zorluğundan nasibini almış şehirler, ilçeler, köyler… Yani medeniyetler ad koymuş, sonra diğer gelenler değiştirmiş, sonra diğer diğer gelenler de değiştirmiş. Böyle sürüp, günümüze dek değişe değişe gelmiş. Hani şair de boşuna dememiştir; “Beşikler vermişim Nuh’a / Salıncaklar, hamaklar / Havva Ana’n dünkü çocuk sayılır / Anadolu’yum ben / Tanıyor musun?”

     Biz de son dizeden tasarruf alarak soralım: Gerçekten yaşadığınız şehri ne kadar tanıyorsunuz? Yaşadığınız Nevşehir’in ve ilçelerinin eski isimlerini biliyor musunuz?

     Hititler döneminde Kahve Dağı eteklerinde bulunan Nevşehir’in o günkü adı Nyssa’dır. Osmanlı döneminde Nissa’nın yakınlarında Muşkara adında bir köy kurulmuştur. Osmanlı Sadrazamı Damat İbrahim Paşa Muşkaralı olup görevi aldığı yıllar arasında Muşkara köyü, çevre köy ve kasabalarla gelişerek “yeni şehir” anlamına gelen Nevşehir adını alır. 20 Temmuz 1954 tarihine kadar Niğde ilinin bir ilçesi olan Nevşehir bu tarihte il olmuştur.

     İbrahim Sediyani’nin “Adını Arayan Coğrafya” adlı kitabında belirttiği isimler şöyle:

     MUŞKARA (NEVŞEHİR) İLİNE BAĞLI İLÇELER:
 
     Dobada: Acıgöl
     Evenez: Avanos
     Melegobi: Derinkuyu
     Arapsun: Gülşehir
     Suluca Karahöyük, Hacı Bektaş-ı Velî: Hacıbektaş
     Hamamorta: Kozak
     Asyana: Ürgüp
 

     NEVŞEHİR: Burası 18. yy’a kadar köydü ve adı da Muşkara’ydı. Damat İbrahim Paşa köyünü geliştirdi ve “yeni şehir” anlamında olan Nevşehir ismini buraya verdi.

     AVANOS: Pekçok tarihçiye göre, Avanos’un ismi Hititler döneminde Zuwinasa, Asurlular döneminde Nenansa, Bizanslılar döneminde Venessa, Selçuklular döneminde Evenüz’dür. Osmanlı döneminde de Uvenez, Evenez, Avanoz olarak söylenirken, zamanla Avanos’a dönüşmüştür.

     ÜRGÜP: Ürgüp, Bizans döneminde Osiana (Assiana), Hagios Prokopios (Prokopi), Selçuklular döneminde Başhisar, Osmanlılar zamanında Burgut Kalesi, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren de Ürgüp adıyla anılmıştır.

     FİB HABER

     – Nevşehir’in Haber Sitesi –

     20 ARALIK 2017

 

673 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir