Van Gölü’nün Sibirya’dan Gelen Misafirleri: Beyaz Kuğular

 

isediyani

Kürdistan’ın en büyük gölü olan Van Gölü, Sibirya’dan gelen göçmen kuğuları ağırlıyor. Van Gölü havzası, her yıl kış aylarında sulak alanlara gelen beyaz kuğuları misafir ediyor.

 

     Kürdistan’ın en büyük gölü olan Van Gölü, Sibirya’dan gelen göçmen kuğuları ağırlıyor. Yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Van Gölü havzası, her yıl kış aylarında Sibirya’dan çıkıp konaklamak için sulak alanlara gelen beyaz kuğuları misafir ediyor.

     Van Gölü kıyısındaki Moxrâbâd (Göründü), Ava Reş (Karasu) ve Exnê (Yoldöndü) sulak alanları ile Bendê Mahi (Bendimahi) Çayı ve Erçek Gölü’ne gelen beyaz kuğular, zariflikleriyle görsel şölen sunuyor.

     Kürdistan’daki yüzlerce kuş türünden 230’una evsahipliği yapan Van Gölü havzasında görüntülenen kuğular, izleyenleri güzellikleriyle kendilerine hayran bıraktırıyor.

     Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, Van Gölü havzasının ülkenin sulak alanlarının beşte birini oluşturduğunu ve bu nedenle de her yıl kış aylarında beyaz kuğuları misafir ettiğini kaydetti.

     Kuğuların halk arasında “beyaz kaz”, “ötücü kuğu” olarak adlandırıldığını ifade eden Aslan, “Beyaz kuğular, her yıl kış başlangıcında Sibirya’dan gelerek Van Gölü havzasında konaklarlar. Baharın başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte, üremek için tekrar geldikleri yerlere geri dönerler. Saflığın, zarafetin ve asaletin timsali olan beyaz kuğular, uzun boyunları ve beyaz tüyleriyle Van Gölü kenarında göründükleri zaman göle ayrı bir değer katarlar” dedi. Van’da sulak alanların özelliklerini yitirmediğini anlatan Aslan, “Van Gölü havzası tatlı sularında birçok kanatlı hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Van Gölü bu anlamda çok şanslı. Yaz aylarında flamingolar buralarda beslenmekte ve yaz aylarını burada geçirmektedir. Kış aylarında ise flamingolar yerlerini beyaz kuğulara bırakmaktaydı. Bu yıl flamingolar biraz geç kaldı. Hâlâ göç etmediler. O yüzden flamingolar ve beyaz kuğular aynı anda misafirliklerini sürdürüyorlar. İlimizin doğal bir referansı olan sulak alanları koruyarak yok olmasını engellemeliyiz. Bu şekilde de ilimizi seven bu kuşlara ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. “Eğer sulak alanlar yok olursa bu hayvanları ancak hayvanat bahçesinde görebiliriz” uyarısında bulunan Aslan, “Bu kuşları hayvanat bahçesinde görmektense doğada görmeyi tercih ederiz. Aynı zamanda bu kuşların ekoturizmimize de önemli katkılar sunacağını düşünüyorum. Bu sene Edremit sahili boyunca uçan flamingoları seyretme imkânı bulduk” şeklinde konuştu. Aslan, bu kuş türünün avlanmasının yasak olduğunu da sözlerine ekledi.

     Westan (Gevaş) Belediye Başkanı Sinan Hakan da ilçenin çok güzel bir doğaya sahip olduğunu ve Moxrâbâd (Göründü) sulak alanlarının da bu güzelliğin bir parçası olduğunu dile getirdi. Burada birçok kuş türünün kışın misafir olarak kaldığını belirten Hakan, bu güzellikleri kente gelen yerli ve yabancı turistlerin görmesi gerektiğini aktardı.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     19 ARALIK 2017

 

419 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir