Tebrikler Mardin… Kadrolu Eşekler Emekli Oldu

 

isediyani

İşte Mardin, işte kültür, işte medeniyet, işte hayvanlara saygı… 

 

 

 

     İşte Mardin, işte kültür, işte hayvana saygı…

     Mardin’de sokakların dar ve merdivenli olması nedeniyle çöplerin toplanmasında kullanılan 43 kadrolu eşekten 3’ü emekliliğe ayrıldı. 8 yıllık çalışma süreleri dolduğu için emekliliğe ayrılan eşekler için şehirde emeklilik töreni düzenlendi.

     “Çarê”, “Dara” ve “Reşo” isimli eşekler semerlerine bağlanan kırmızı kurdeleler kesilerek emekli edildiler. Emekliliğe ayrılan eşeklere bir tepsi içinde meyve ve sebze ikram edildi. Teker Mahallesi’nde eşeklerin kaldığı ve “tavla” tabir edilen alanın önünde düzenlenen törende klasik müzik dinletisi yapıldı. Eşekler, yaşamlarına belediye bünyesindeki barınakta devam edecek.

     Mardin’de, dar sokaklar nedeniyle buralarda oturanlar yüklerini eşek veya hamalların sırtında taşımak zorunda kalıyor.

     Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “UNESCO Dünya Kültür Mirası”na aday gösterilen 7 bin yıllık tarihî Mardin kentinin temizlik hizmeti de Mardin Artuklu Belediyesi’nin kadrolu eşekleri tarafından yapılıyor.

     Kentin araç girmeyen sokaklarını sabahın erken saatlerinde tırmanarak mahalle sakinlerinin çöplerini toplayan kadrolu eşeklerin mesai saatleri 06:00 – 11:00 arası.

     Konuldukları barınakta, Bach, Mozart, Beethoven müzikleri dinletilen eşeklerin bu yolla rahatlamaları sağlanıyor.

     Artuklu Belediyesi Çöp Toplama ve Temizlik Hizmetleri Müdürü Kadri Toparlı, eşeklere gözü gibi baktıklarını belirtti. Törende konuşan Toparlı, 5 – 6 yaşlarında alınan eşeklerin, sit alanında temizlik işlerinde kullanıldığını söyledi. İlçedeki çoğu sokağın merdivenli olduğuna işaret eden Kadri Toparlı, çöplerin toplanması için bu nedenle eşeklerin görev yaptığını belirtti. Toparlı, eşeklerin sağlık durumuna göre 8 – 9 yıl hizmet verdiğini ifade ederek, “Şu anda 40 eşeğimiz var. Uzman elemanlarımız var ve bu uzmanlarca emekli olacak hayvanlar tespit ediliyor. Emekli olan eşeklerimize ise belediye bünyesindeki barınakta barınma imkânı sağlıyoruz” dedi.

     “Bozo” ismini verdiği eşekle birlikte sabah saat 06:00’dan itibaren Mardin’in sokaklarını temizleyen temizlik görevlisi Mehmet Bayram ise, uysallaştırmak için de eşeklere klasik müzik dinlettiklerini anlattı.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     15 ARALIK 2017

 

669 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir