Güneş’ten 800 Milyon Kat Daha Fazla Kütleye Sahip Bir Karadelik Keşfedildi

 

isediyani

Güneş’ten 800 milyon kat daha fazla kütleye sahip bir karadelik keşfedildi

 

 

 

     Bilim, 13 milyar ışık yılı uzaklığında ve Güneş’in kütlesinden 800 milyon kat daha fazla kütleye sahip bir karadelik keşfetti.

     “Nature” adlı bilimsel dergide yayınlanan habere göre, keşfedilen karadelik, evrenin oluşumuna sebep olan büyük patlamadan yalnızca 690 milyon yıl sonra oluştu ve bu sebeple bilim insanlarının evrenin oluşumunu anlamasına yardım edebileceği düşünülüyor. Bilim insanları keşfedilen karadeliğin evrendeki en eski karadelik olabileceğini söylüyorlar.

     Yıldız gökcismi kategorisine giren karadelik, bir galaksinin merkezinde yer alıyor ve gaz gibi maddeler karadeliğe düşerek toplanma diski olarak da bilinen ve karadeliğin etrafında dönen aşırı sıcak bir kütle oluşturuyor.

     Almanya’nın Heidelberg şehrindeki Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden Prof. Bram Venemans, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yıldız gökcisimleri evrenimizin en parlak ve en uzak cisimleri olarak var oluyor ve evrenimizin oluşumunu anlamada kritik bir noktada yer alıyorlar” dedi.

     ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Carneige Bilim Enstitüsü’nden Prof. Eduardo Bañados ise, yıllardır yürütülen geniş kapsamlı araştırmalara rağmen, ilk kez evrende bu kadar uzakta var olan bir cismin keşfedildiğini söyledi. Keşfedilen yıldız gökcismin, evrenin oluşumundan yalnızca 690 milyon yıl sonra var olduğu ve yıldızların yeni oluşmaya başladığı bir dönemde ortaya çıkarak, evrenin karanlık dönemlerden çıkışına tanıklık ettiği ifade ediliyor.

     AJANSLAR

     9 ARALIK 2017

 

458 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir