4 yıl önce “Suriye’de 3. Yol Mümkün” diyenler haklı çıktı

 

isediyani

4 yıl önce “Suriye’de 3. Yol Mümkün” başlıklı bir bildiri kaleme alan 33 aydın, o dönem iktidar yandaşlarınca linç kampanyasına maruz kalmış, kendilerine her türlü hakaret ve çirkin sözler edilmişti. Aydınlar haklı çıktı…

     2013 yılının Eylül ayında farklı görüşlerden 33 aydın, “Suriye’de 3. Yol Mümkün” başlıklı bir bildiri yayınlamış, bölge ülkelerinin arabuluculuğunda ateşkes yapılması ve barış görüşmelerinin başlaması için çağrı yapmışlardı.

     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Soçi dönüşü uçakta gazetecilerin “Ankara – Şam arasında yakın bir temas olur mu?” sorusuna “Siyasetin kapıları, son ana kadar her zaman açıktır” yanıtını vermesi, 2013 yılında barış için bölge ülkelerine görüşme çağrısı yapan aydınları haklı çıkardı.

     Farklı görüşten kişilerin imzasını taşıyan metin, o dönem AK Parti Hükûmeti’ne yakın medya organlarında “Esad yanlısı”, “Baasçı tezler” şeklinde ifadelendirilerek eleştirilmişti.

     33 aydının imzaladığı 3 Eylül 2013 tarihli “Suriye’de 3. Yol Mümkün” bildirisinin tam metni ve imzacıları şu şekildeydi:

     * * *

     Onyıllardan beri diktatörlüğün baskıları altında yaşayan Suriye halkının, özgürlük ve adalet talebi ile başlattığı barışçıl gösteriler, sabote edilerek, ülke kısa sürede kanlı hesaplaşmalar ve vekâleten savaşların arenası haline getirilmiştir. Suriye’de iki yılı aşkın bir süreden beri devam eden acımasız iç savaş, 100 bin insanın hayatını kaybetmesine, milyonların mülteci durumuna düşmesine neden olmuştur.

     Şimdi de sorunun dışarıdan yapılacak bir askeri operasyonla çözüleceği iddiası ile karşı karşıyayız. Bu iddia inandırıcılıktan yoksundur; muhtemel bir müdahale masumların ölmesini durdurmayacak, aksine bölgedeki yangını büyütecek, kaosu daha da derinleştirecektir.

     Silahlı müdahalenin ve işgalin çözüm olmadığını bir milyona yakın insanın öldüğü Irak’ta bütün çıplaklığı ile gördük. Bunca kayıp ve yıkıma rağmen, ülkede kalıcı barış sağlanamamıştır. Bugün Irak, kimlik ve mezhep temelinde bölünmüş, parçalanmış, alt yapısı tahrip edilmiş, kaynakları yağmalanmış, her gün onlarca insanın patlayan bombalarla hayatını kaybettiği bir ülkedir. Yine küresel güçlerin müdahale ettiği Afganistan ve Libya’da durum pek farklı değildir. Askeri darbe ile seçilmiş yönetimin devrildiği Mısır da bir belirsizliğe doğru sürüklenmektedir.

     Henüz kim tarafından gerçekleştirildiği bile kesin olarak ortaya çıkarılamamış olan kimyasal silah kullanılması gerekçe gösterilerek, dışarıdan yapılacak silahlı bir müdahalenin Suriye’de de benzer sonuçları doğuracağı açıktır. Ayrıca böyle bir müdahalenin, yıllarca sürecek olan kimlik ve mezhep eksenli kanlı hesaplaşmaların tüm bölgeye yayılmasına zemin oluşturacağı uzak bir ihtimal değildir.

     İki yanlıştan bir doğru çıkmaz; Suriye’deki ateşi daha büyük ateşler söndüremez; Esad rejiminin belini bükecek sınırlı bir müdahale de, Esad’ı devirecek bir işgal de çözüm değildir. İhtiyaç duyulan, derhal ateşkes ve barış görüşmelerinin başlamasıdır. Daha fazla zaman ve kan kaybetmeden, tüm tarafların katılımı ile demokratik bir seçim ortamının hazırlanmasına odaklanılmalıdır.

     Barışa öncülük etmesi gerekenler bölge ülkeleridir. Çatışmayı desteklemek, dışarıdan yapılacak müdahalelere ortam hazırlayan girişimlere ümit bağlamak yerine, Suriye halkının kendi geleceğine yönelik kararı kendilerinin vermesine saygı duymak ve bunun zeminini oluşturmak için gayret göstermek gerekir.

     Başta Türkiye ve İran olmak üzere tüm bölge ülkeleri dış politika yönelimlerini gözden geçirmek durumundadır. Suriye’de ateşkes yapılması ve barış görüşmelerinin başlaması, bölge ülkelerinin taraf olmaları ile değil arabuluculuk yapmaları ile mümkündür. Bu coğrafyanın bir parçası yanarken diğer parçalarının emniyette olmasının mümkün olmayacağı unutulmamalıdır. Türkiye ve İran, anlamsız üstünlük ve güç mücadelesini terk etmeli; bölge halkı onlardan çatışmaların tarafı olmalarını değil çözümün aktörleri olmalarını bekliyor. Derhal barış masası kurulmalı ve tüm taraflar, çözüm üretmeden kalkmamacasına bu masaya oturmalıdır.

     Savaşlardan, iç çatışmalardan, katliamlardan, acılardan yorgun düşen bir coğrafyanın halklarının yeni ölümler getirecek arayışlardan uzak durması gerekir. Suriye’de ve tüm bölgede ihtiyaç duyulan barıştır. Barış, tüm farklılıkların, kimlik ve mezheplerin bir arada yaşamasını garanti edecek gerçek demokrasiler ve ortak kurumlar inşa etmekle mümkün olacaktır.

     Yaşanan bu insanlık trajedisi ve yaklaşmakta olan daha büyük savaşa karşı ortak ilkesel bir tavır sergilenmek zorundayız. Ne yazık ki Türkiye kamuoyu keskin bir kutuplaşma içindedir. Her şey, böylesine bir insanlık trajedisi bile, bu kutuplaşmanın malzemesi yapılabilmektedir. Her konuda olduğu gibi Suriye’de yaşanan trajedi ile ilgili de iki kanlı yol önümüze konmaktadır. “Askeri müdahaleye karşıysan eli kanlı diktatörden yanasın” deniliyor. Hayır; diktatörlüğü de, diktatörün yaptığı katliamları da reddediyoruz. Aynı şekilde Suriye’nin bombalanmasını, işgal edilmesini de asla kabul etmiyor, çözüm olarak görmüyoruz.

     Bir üçüncü yol mümkündür. Bu yol, düşmanlık değil kardeşlik, savaş değil barış, diktatörlük değil demokrasi yoludur.

     Gelin, birlikte güçlü bir çağrıyı yükseltelim; her türlü zulüm, sömürü ve savaşa karşı “barış olmadan özgürlük, adalet olmadan barış olmaz ” diyelim. Güç odaklarının, çıkar çevrelerinin, savaşlardan medet uman iktidarların karşısına dikilelim; barışın ve birlikte yaşamanın hukukunu inşa edelim.

     ÇAĞRICILAR:

     Ahmet Faruk Ünsal, Ali Bulaç, Altan Tan, Aydın Çubukçu, Ayhan Bilgen, Beyza Üstün, Cem Somel, Cem Terzi, Cihan Aktaş, Cihangir İslam, Gencay Gürsoy, Hayko Bağdat, Hüda Kaya, İbrahim Sediyani, İslam Özkan, İzzettin Önder, Jülide Kural, Mehmet Bekaroğlu, Mehmet Efe, Mehmet Türkay, Nur Sürer, Nuray Mert, Nuray Sancar, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ömer Laçiner, Sennur Sezer, Sezgin Tanrıkulu, Sırrı Süreyya Önder, Şebnem Korur Fincancı, Şebnem Sönmez, Ümit Aktaş, Yıldız Ramazanoğlu, Zeki Kılıçaslan.

     MEDYASCOPE.TV

     24 KASIM 2017

suriye'de 3. yol mümkün aydınlar

 

652 Total Views 4 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

4 Cevap 4 yıl önce “Suriye’de 3. Yol Mümkün” diyenler haklı çıktı

 1. Ayşe Çayoğlu Erdoğan dedi ki:

  Çok doğru bir yazı. Bu zeki, çareyi bulmuş insanlar neden ülkeleri yönetmiyor? İnsanlar destek olmalı, tek çare barış. Gerisi hep savaş olacak, kazanan olmayacak. Türkiye de dahil olan mazlum halka olacak. Sonra Allah büyük.

 2. Nizam Ballı dedi ki:

  Zamanında ne hakaretler etmişlerdi bu aydınlara… iyi hatırlıyorum o günleri.

  Şimdi utanırlar mı acaba? Sanmam. Onlarda utanma olsaydı o zaman da olurdu.

 3. Saray M. Said dedi ki:

  Gel de soytarılara anlat haklılığını…

 4. Selimhan Azadi dedi ki:

  Peki ya dört yılın hesabı ne olacak? Olan şey şudur: Sağ ve yerinde kalanlar için siyasi çözüm!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir