Sediyani Rudaw TV’ye konuk oldu, Antalya’daki 3’lü dışişleri bakanları toplantısını değerlendirdi

 

isediyani

Rudaw TV’ye konuk olan gazeteci İbrahim Sediyani, bugün Antalya’da Türkiye, İran ve Rusya dışişleri bakanlarının katıldığı toplantıyı değerlendirdi.

 

     Kürdistan Federe Devleti’nin başkenti Erbil (Hewlêr)’den yayın yapan Rudaw TV’ye konuk olan gazeteci İbrahim Sediyani, bugün Antalya’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Xwînsarî ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergéy Víktoroviç Lavróv’un katıldığı 3’lü dışişleri bakanları toplantısını değerlendirdi.

     Rudaw TV’de bugün Sima Abuzer’in sunduğu “17 Haber Bülteni”ne Almanya’dan görüntülü bağlantıyla konuk olan Sediyani, önemli mesajlar verdi.

     “KONUŞUYORLAR AMA BİRBİRLERİNİ ANLAMIYORLAR”

     “Öncelikle iyi günler, iyi akşamlar diliyorum” diyerek sözlerine başlayan İbrahim Sediyani, sunucunun ilk olarak sorduğu “Sizce Suriye Konferansı’na YPG – PYD katılacak mı?” sorusuna yanıt verirken, “Doğrusu Antalya’da düzenlenen bugünkü dışişleri bakanları toplantısı ile ilgili onlarca haber okudum. Toplantıdan sonra Türkiye, İran ve Rusya dışişleri bakanlarının yaptıkları açıklamaları da defaatle dinledim. Fakat buna rağmen, YPG – PYD veya Kürtler Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılacaklar mı katılmayacaklar mı, bunu gene de anlayamadım” diyen Sediyani, “Çünkü Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu farklı konuşuyor, Rusya Dışişleri Bakanı Sergéy Lavrov farklı konuşuyor. Lavrov, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne YPG – PYD’nin de katılacağını çok net bir biçimde söylerken, Sayın Çavuşoğlu ise Türkiye’nin en büyük hassasiyetinin YPG – PYD olduğunu ve Rusya ile İran’ın da bu hassasiyeti anladıklarını ifade ediyor. Ya ikisinden biri gerçekdışı konuşuyor, ya da bunlar birbirlerini anlamıyor. Toplantı yapıyorlar, oturup görüşüyorlar, ama birbirlerini anlamıyorlar” şeklinde konuştu. Dolayısıyla Türkiye’nin Dışişleri Bakanı’nın bile bilmediği bir şeyi kendisinin hiç bilemeyeceğini söyleyen Sediyani, “Üç gün sonra Soçi’deki zirvede belli olur. Bekleyip göreceğiz” dedi.

     “KÜRTLER’İ DIŞLAYARAK SURİYE’DE ÇÖZÜM BULMAK MÜMKÜN DEĞİL”

     “PYD – YPG’yi dışlayarak Suriye’de çözüme gitmek mümkün mü?” sorusuna ise “Mümkün değil” yanıtını veren gazeteci Sediyani, “YPG – PYD dediğiniz Kürtler’dir. Şimdi ben şöyle sorsam: Suriye’de Alevîler’i dışlayarak bir çözüm bulmak mümkün mü? Ya da Sünnîler’i dışlayarak? O halde Kürtler’i dışlayarak nasıl çözüm bulabilirsiniz Suriye’de? Kürtler, Suriye’nin bir gerçeği. YPG veya PYD içindeki Kürtler de o toprakların insanları. Rojava’nın ya da Suriye’nin kuzeyinin yerlileri, oranın insanları. IŞİD veya ordaki diğer örgütlerde olduğu gibi, dünyanın farklı farklı yerlerinden toplanıp getirilmiş savaşçılar değil ki. Kobanî direnişini kim yaptı? IŞİD’e karşı kim savaştı? Bunlar, Kürtler. Bunlar herhangi bir yerden getirilmiş savaşçılar değil. O toprakların insanları ve yaptıkları şey de kendi topraklarını savunmak” değerlendirmesinde bulundu. Kürtler ile ilgili değerlendirmelerde bütün Kürt olgularının toptan bir sepete konulup öyle değerlendirme yapıldığını ve yanlışlığın da burada başladığını ifade eden İbrahim Sediyani, “Şimdi, Güney Kürdistan’da ya da Irak’ın kuzeyinde yapılan Bağımsızlık Referandumu başka bir konudur, Suriye’de YPG – PYD mevzûsu başka bir konudur, Türkiye’deki ‘Kürt sorunu’ veya ‘PKK sorunu’ daha başka bir konudur. Bunları birbirine karıştırmamak lazım. Ama Türkiye her şeyi bir sepete koyup politikasını da ona göre belirliyor” dedi. İran ve Rusya’nın YPG – PYD ile bir sorununun olmadığını da ileri süren Sediyani, “Türkiye’nin YPG – PYD hassasiyetini anlıyorum ama Türkiye’nin anlamadığı, aynı hassasiyetin İran ve Rusya’da olmadığı” yorumunu yaptı. Rusya’nın bilakis Suriye’de Kürtler’i “en güvenilir müttefik” gördüğünü savunan Sediyani, “İran da öyle. İran her ne kadar Irak’ta anti – Kürt bir politika ortaya koyuyorsa da, İran’ın Suriye’deki Kürtler’e yönelik herhangi bir husumetinin olduğuna inanmıyorum” dedi.

     “TÜRKİYE SURİYE MESELESİNDE EKSEN KAYMASI YAŞIYOR”

     “Başka devletlerin Suriye toplantıları düzenlemesi ve Suriye ile ilgili kararları Suriye harici güçlerin alması ne derece doğrudur?” sorusuna ise “Zaten Suriye’deki sorunun kaynağı bizzat bu değil mi?” diyerek karşılık veren Sediyani, “Suriye’nin bu hale gelmesinin sebebi zaten bu, Suriye’nin kaderine Suriyeli olmayanların karar vermek istemesi” tespitinde bulundu. Konuşmasının devamında Sediyani, “Bir aralar İstanbul’da ve Avrupa’da Suriye Dostları Toplantıları düzenleniyordu. Tabiî içlerinde bir tane Suriyeli yok! Zaten Suriyeli olsalar kendilerine ‘Suriye Dostları’ derler mi? Hatta bir ara ülkeye tâ Texas’tan başbakan bile gönderdiler. ABD ve o zamanlar ABD’nin yanında olan Türkiye bir yandan, Rusya ve İran bir yandan, Suriye’yi bu hale getirdiler. Suriye’de birbirleriyle savaşan bu devletler, şimdi dost olmuşlar, kanka olmuşlar. Oysa o zamanlar Türkiye, İran ve Rusya’nın biraraya gelip Suriye’de ortak akılla ortak bir çözüm bulması için yapmadığımız çağrı kalmamıştı, dilimizde tüy bitmişti. Ama Suriye’de ‘cihad’ yaptıklarını zanneden bu gürûh tarafından her seferinde küfür, hakaret ve tehdit gördük. Şimdi ne oldu? Dediğimize geldiler, ama ortada Suriye diye bir şey kalmadıktan sonra. Gerçi utanması olmayanlar, münafıklar, her zaman ‘haklı’dır. Onlar savaş çığırtkanlığı da yapsalar ‘haklı’lar, barışçılık oynasalar da ‘haklı’lar. Biz ise her zaman ‘haksız’ tarafız” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin Suriye meselesinde “eksen kayması” yaşadığını da sözlerine ekleyen Sediyani, şunları söyledi: “Türkiye eskiden Suriye meselesinde ABD çizgisinde yer alıyordu, şimdi ise Rusya çizgisinde yer alıyor. Fakat eski çizgisindeki hastalıkları da tam atmış değil, yer yer nüksediyor. Tıpkı ideoloji değiştiren bir insanın, ‘gömlek değiştirdikten sonraki’ tutum ve davranışlarında yer yer eski yaşantısındaki hastalıklı davranışlarının nüksetmesi gibi.”

     RÛDAW TV, SEDİYANİ HABER

     19 KASIM 2017

1000 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Sediyani Rudaw TV’ye konuk oldu, Antalya’daki 3’lü dışişleri bakanları toplantısını değerlendirdi

  1. Roşev Sitav dedi ki:

    nokta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir