Endonezya’da Yeni Bir Maymun Türü Keşfedildi

 

isediyani

Endonezya’nın Sumatera Adası’nda yeni bir “büyük maymun” türü keşfedildi. “Pongo tapanuliensis” veya kısaca “Tapanuli” adı verilen orangutan neslinin nüfûsu 800 olarak ifade ediliyor.

 

     Endonezya’ya ait olan Sumatera (Altın Adası) adlı adada yaşayan az sayıdaki orangutanları inceleyen bilim insanları, bu hayvanların daha önce bilinmeyen bir “büyük maymun” türü olduğunu tespit etti. 2001 yılından beri keşfedilen üçüncü nesil olan ve “Pongo tapanuliensis” veya kısaca “Tapanuli” adı verilen orangutan neslinin şimdiden tükenme tehlikesinde olduğu belirtildi.

     Araştırma sonuçlarının yayınlandığı ABD’deki “Current Biology” dergisinde aktarıldığına göre, İsviçre’deki Zürih Üniversitesi, İngiltere’deki Liverpool John Moores Ünivesitesi ve Endonezya’daki Sumatran Orangutanlarını Koruma Programı’ndan araştırmacıların ortak yürüttüğü çalışmada, bölgede “Pongo tapanuliensis” veya kısaca “Tapanuli” adı verilen yeni büyük maymun türü keşfedildiği bildirildi.

     Bu yeni orangutan cinsi, Endonezya’nın batısındaki Sumatera Adası’nda akmakta olan Toba Nehri’nin güneyinde bulundu. 1000 m²’lik bir alandaki yaklaşık 800 orangutan, doğal yaşam alanlarını kaybetme ve illegal tehditler sebebiyle tehlike altında yaşıyor.

     İlk kez 1997 yılında bölgeye giden bir grup araştırmacı, burada davranışsal ve genetik olarak diğer orangutanlardan farklı bir tür yaşadığını belirledi ancak bu konuda uzun süre detaylı veri toplanamadı. Ardından 2013 yılında sözkonusu hayvan türüne ait iskelet bulan araştırmacılar, bu hayvanın kafatası ve diş yapısında ciddi farklılıklar bulunduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, bu maymun türünün yaklaşık 100 yıldır keşfedilen ilk yeni “büyük maymun” olduğunu kaydetti.

     Sumatera’daki araştırmacılardan biri olan Liverpool John Moores Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Serge Wich, yeni bir cinsin, Sumatera orangutanlarının 100 km uzaklığında bulunmasının şaşırtıcı olduğunu söyleyerek, “Yeni bir büyük maymun cinsi bulmak oldukça heyecan verici” dedi. Konuyla ilgili Wich, “Bu türün bu kadar çok tehdit altında yaşıyor olması çok üzücü. Orangutanların yaşam alanları çevresinde bir altın madeni ve hidroelektrik santrali dışında avcılık faaliyetleri de bulunuyor” bilgisini verdi.

     Öte yandan 800 Tapanuli orangutanı olduğuna işaret eden araştırmacılar, bunların nesli en fazla tehlike altındaki maymun türü olduğuna dikkati çekiyor. “Büyük maymunlar” olarak sınıflandırılan grupta hali hazırda, Sumatran, Bornean orangutanları, doğu ve batı gorilleri, şempanzeler ve bonobonlar olmak üzere 6 tür bulunuyordu.

     Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir dizi araştırmacının “Current Biology” dergisinde Tapanuli orangutanları hakkında yazdıkları makalede yeni keşfedilen türün eşsiz olduğu belirtiliyor. Elde edilen verilere göre, 2013 yılında yerli köylüler tarafından öldürülen son Tapanuli orangutanın iskeleti incelendi ve bir erkek Tapanuli kafatası diğer 33 orangutan türüyle karşılaştırılarak Tapanuli orangutanı ile diğer türler arasında çeşitli farklılıklar ortaya çıkarıldı.

     CURRENT BIOLOGY, AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     3 KASIM 2017

 

685 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir