İYİ Parti: Farkedilen Bayrak, Farkedilmeyen Bayrak

 

İbrahim Sediyani

 

 

 

 

 

     Dün yeni bir siyasî parti kuruldu Türkiye’de.

     Öncelikle “hayırlı olsun” diyelim. Ayrım gözetmeksizin bütün siyasî partiler için söylediklerimizi, bu parti için de dile getirelim:

     Allah-û Teâlâ attıkları / atacakları her doğru adımda onlara güç ve metanet versin; onları o doğru yoldan ayırmak isteyenlerin şerrine karşı korusun. Allah-û Teâlâ attıkları / atacakları her yanlış adımda da onlara hatalarından geç olmadan dönme erdemini nasip etsin; onlara haklı olarak eleştirenlere kulak verecek, nasihatleri dinleyecek olgunluk ve feraseti ihsan etsin. (Bu söylediklerimiz; AK Parti, CHP, HDP, MHP, bütün siyasî partiler için geçerli. Kendimiz için de, tabiî.)

     Meral Akşener öncülüğünde kurulan partinin ismi, “İYİ Parti”.

     Meral Hanım, ilginç bir kişilik. Kendisi Güney Makedonya (Yunanistan Makedonyası) kökenli bir Arnavut ama kurmayları O’nun Oğuz boyundan geldiğini ve Kayı boyu bayrağı açtığını iddiâ ediyor.

     Konuşmalarında sık sık Hz. Muhammed (sav)’in hayatına, Bedir ve Uhud savaşlarına, Mekke’nin fethi olayına âtıfta bulunuyor. Meral Hanım inançlı bir insan olduğunu her fırsatta öylesine ateşli bir şekilde vurguluyor ki, karşısında biz de ister istemez “imân tazelemek” zorunda kalıyoruz. Sonuçta O da çözmüş işi: Gelişmemiş ülkelerde, iktidara gelebilmek için bütün araçları kullanmak lazım. Başta da Dîn ve Allah olmak üzere.

     Hele dünkü parti kuruluşunda yaptığı konuşmada, “Ol deyince oldurana, Allah’ım sana şükürler olsun” derken Meral Hanım’ın geçirdiği o trans hali neydi öyle, aman Tanrım? Doğrusu biraz Fetullah Gülen biraz Nihat Hatipoğlu karışımı birşey idi ama bence ikisini de aşan bir trans hali idi. Meral Hanım’ın “Ol deyince oldurana, Allah’ım sana şükürler olsun” derken sergilediği takvâ, Fetullah Gülen’e 3, Nihat Hatipoğlu’na biri penaltıdan olmak üzere 5 çekerdi.

     Aslında benim bu yazıda amacım, partiyi değerlendirmek ve neler yapabileceğini yorumlamak değil. Onu diğer siyasî partiler ve onlar adına kalem oynatan gazeteciler ve yazarlar yapıyorlar zaten. Benim bu yazıdaki amacım, partinin logosuyla ilgili hiç kimsenin farketmediği bir duruma işaret etmek.

     Dünden beri partinin ismi ve logosu konuşuluyor. Birçok ilginç şey söyleniyor, bunlar yapılırken.

     Öncelikle partinin ismi “İYİ Parti” ama buradaki “İYİ” herhangi bir ifadenin kısaltması değil, bildiğimiz “iyi” kelimesi. Ama buna rağmen büyük harflerle yazılıyor.

     “İYİ” kelimesinin parti logosuna yazılış biçimi, yazının stili, Oğuzlar’ın 24 boyundan biri olan Kayı boyunun bayrağını andırıyor. Bunu herkes gibi ben de görür görmez farketmiştim.

     İYİ Parti’nin logosundaki İYİ yazısı aynı zamanda M harfi oluşturmuş ki, bu da ilginç. Bunun Meral isminin başharfi olduğunu söyleyenler var ama bence bu çok komik bir iddiâ. İktidarı hedefleyerek kurulan hiçbir siyasî parti, böyle ciddiyetsiz bir çıkış yapmaz. Hele hele o güneş sembolünü maklubeye benzeten, dolayısıyla bununla Akşener – FETÖ bağlantısı kurmaya çalışan yorumlar yok mu, insan böyle bir seviyesizliğe karşı ne diyeceğini bilemiyor.

     İYİ Parti’nin logosunu dikkatli bir biçimde inceledim. Ve hiç kimsenin farkına varmadığı birşey farkettim.

     Sayın Meral Akşener, mâlumunuz olduğu üzere, Selanik göçmeni bir ailenin çocuğu. Yunanistan’ın egemenliğindeki Güney Makedonya topraklarından Anadolu’ya göçmüşler.

     Makedonya coğrafyası, bugün bağımsız Makedonya, Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan, Kosova ve Arnavutluk arasında 6 parçaya bölünmüş bir coğrafyadır. Toplam yüzölçümü 67 bin km² olan tarihî ve coğrafî Makedonya’nın 6 parçasından sadece biri “Makedonya Cumhuriyeti” adıyla bağımsızlığını kazanmış durumda.

     Tarihî ve coğrafî Makedonya ülkesinin her parçasının da kendine özgü bir ismi vardır ve bu isimler zikredilerek Makedonya’nın hangi parçasının kastedildiği anlatılmış olur. Bugünkü bağımsız Makedonya Cumhuriyeti’nin kurulduğu parçanın ismi “Vardar Makedonyası”, Yunanistan Makedonyası’nın ismi “Ege Makedonyası”, Bulgaristan Makedonyası’nın ismi “Pirin Makedonyası”, Arnavutluk Makedonyası’nın ismi “Mala Prespa ve Golo Bardo Makedonyası”, Kosova Makedonyası’nın ismi “Gora Makedonyası”, Sırbistan Makedonyası’nın ismi “Prohor Pchinski Makedonyası”dır.

     Yunanistan Makedonyası, “Makedonya Coğrafî Bölgesi” (Yun. Γεωγραφικό Διαμέρισμα Μακεδονίας [Ğeoğrafiko Diamerisma Makedonias]; Mak. Егејска Македонија [Egejska Makedoniya]) olarak adlandırılır ve başkenti Selanik (Thessaloníki)’tir. Yunanistan Makedonyası üç vilayetten oluşur ki, bunlar Doğu Makedonya ve Trakya (merkezi Kavala), Batı Makedonya (merkezi Kozani) ve Orta Makedonya (merkezi Selanik) illeridir.

     Bunları niye anlatıyorum ve yazının konusuyla ne alakası var?

     Birebir alakası var çünkü Meral Akşener’in kurduğu İYİ Parti’nin logosu, Meral Akşener’in memleketi olan Güney Makedonya (Yunanistan Makedonyası) bayrağıdır.

     Aşağıda, bugün Yunanistan’ın egemenliği altında olup başkenti Selanik olan, Meral Akşener’in de asıl memleketi olan Güney Makedonya’nın bayrağını veriyorum. Güney Makedonya bayrağının yanında da, Güney Makedonya göçmeni Meral Akşener’in kurduğu İYİ Parti’nin logusunu:

SOLDA: Meral Akşener’in memleketi olan Güney Makedonya’nın bayrağı
SAĞDA: Meral Akşener’in kurduğu İYİ Parti’nin logosu

     Gördüğünüz gibi bayrak ve logo, aynıdır. Hem sembol aynıdır, hem de renkleri aynıdır.

     Makedonya bayrağındaki güneş sembolü, Vergina Güneşi’ni sembolize etmektedir. 3 bin yıldan fazladır Makedonlar’ın kültürel simgesi olarak kullanılmaya devam eden ve dünyadaki en yaşlı simgelerden biri olan Vergina Güneşi, 8 büyük ışın ve 16 küçük ışın yayan bir semboldür.

     Büyük İskender’in babası II. Philipp’in hanedanının sembolü olan Vergina Güneşi, uzun yıllar boyunca madenî paralar, askerî malzemeler üzerine işlenmiş bir desen olup, Makedon Krallığı’nın sembolü sayılmıştır.

     Modern zamanlara kadar tarih boyunca Makedonlar’ın ulusal nişanları olmaya da devam etmiştir. Makedon kadınlarının halk kostümlerinde özel olarak kullanılmaktadır. Bir takım mücevheratlara da yansıdığı görülmüştür.

     Gördüğünüz gibi, İYİ Parti’nin logosundaki İYİ yazısı – evet doğrudur – Kayı boyunun bayrağı iken, aynı logodaki Vergina güneşi sembolü de Makedonya bayrağıdır.

     Peki ama, Orta Asyalı Kayı boyu ile Yunanistan Makedonyası ne alaka? Meral Akşener ve İYİ Parti, neden bu ikisini bir parti logosunda birleştiriyor?

     Bunu anlamak için biraz tarih, biraz da siyaset bilmek gerekiyor. Her ne kadar bizim Yusuf Halaçoğlu kadar tarih bilgimiz yoksa da ve Özcan Yeniçeri kadar siyasetten anlamıyorsak da, cehaletimiz onların bu sembollerini anlamayacak kadar derin değil.

     Siz istediğiniz kadar “güneş berekettir, ışıktır, Türk tarihinde yeri şöyledir böyledir” diye sallayıp milleti uyutmaya çalışın. Malcolm X’in dediği gibi, her toplumun içinde bir uyanık çıkar ve gerçekleri insanların önüne koyar.

     Selçuklular’la beraber 1071 tarihinde Kürdistan’a ve Anadolu’ya gelen Kayı boylarından bir kısmı, 14. yy’da Balkanlar’a geçiyorlar. Bunlar Balkan topraklarına ayak basan ilk Türkler’dir. O topraklar ise günümüzde Yunanistan devletine aittir ve Yunanistan’ın Makedonya vilayetidir. Bu ilin merkezi de Selanik şehridir. Meral Akşener’in ailesi de oradan Türkiye’ye göç etmiştir.

     Şimdi anladınız mı vaka-yı vakvakiyeyi?

     Meral Hanım, kurduğu partinin logosuna, kendi memleketinin ilk Türk yerleşimcileri (Kayı boyu) ile memleketinin şimdiki kimliğini (Güney Makedonya) birleştirmiş. Her iki bayrağı tek logoda birleştirmiş. KÖKEN ile ŞİMDİ’nin harmanlaması, bu logo.

     Doğrusu böyle bir “memleket sevgisi” karşısında insan ancak şapka çıkartır!..

     Meral Hanım, 1996 – 97 yıllarında Refah Partisi (RP) ile Doğru Yol Partisi (DYP) ortaklığıyla kurulan, râhmetli Necmettin Erbakan’ın başbakanlık ettiği ve “Refahyol Koalisyonu” olarak adlandırılan 54. Hükümet’te yaşanan Susurluk Vakası (3 Kasım 1996) sonrası istifa eden İçişleri Bakanı Mehmet Kemal Ağar’ın yerine “içişleri bakanı” olarak görev yapmıştı ama Elazığlı olan Mehmet Ağar’dan böyle bir “memleket sevgisi” hiç görmemiştik.

     Elazığlı bir Kürt olarak, üzerinde Elazığ sembolleri olan Kürdistan bayraklı bir siyasî parti kuran Elazığlı bir siyasetçiye hiç tanık olmadım. O yüzden, Sayın Meral Akşener’i tebrik ediyor ve kendisine “Helal olsun” diyorum.

      Bir de İYİ Parti’nin logosundaki İYİ yazısı aynı zamanda M harfi oluşturmuş ya, kimbilir, belki de söylendiği gibi Meral adının değil, Makedonya adının başharfidir. Böyle bir iddiâda bulunamam elbette, ama logodaki Vergina güneşinin Makedonya bayrağı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İddiâ değil, gerçeğin tâ kendisidir bu söylediğim.

     Pekâlâ burada “Makedon bayrağıyla Türkiye’de siyaset yapmak Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre mümkün müdür?” diye sorulabilir. Parti kurulduğuna göre ve yasalar da müsaade ettiğine göre, demek ki mümkün. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre herşey mümkündür, yeter ki Kürt sembolü olmasın.

     Zaten partinin logosunda herhangi bir Kürt sembolü olsaydı, İçişleri Bakanlığı partinin kuruluş dilekçesini dahi kabul etmezdi. Daha önce kurulmak istenen ve isimlerinde yahut logolarında Kürtlük’e dair bir imge bulunan partilerin hepsinin başına gelen buydu çünkü.

     O yüzden sıkıntı yok; İYİ Parti’nin logosunun Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ve İçişleri Bakanlığı tarafından incelenmesine gerek yoktur.

     Logosunda Ağrı Dağı’nın resmi bulunan Ermenistan millî takımı Türkiye’de maç oynayabiliyor ve bu futbol maçını T. C. Cumhurbaşkanı bile şeref tribününden izlerken…

     Üzerinde Fırat Nehri’nin resmi bulunan İsrail bayrağı Türkiye’de rahatlıkla dalgalanabiliyorken…

     Araplar’ın 1916 yılında Türkler’e karşı verdiği “kurtuluş savaşı”nın bayrağı olan bugünkü Filistin bayrağı Türkiye’de mitinglerde dalgalanıyorken ve üstelik İslamcılar ve Muhafazakârlar tarafından “kutsal bayrak” olarak görülürken…

     Hatta ülkenin ismi bile “Doğu Yunanistan” anlamına gelen “Anadolu” iken…

     Logosunda Makedonya bayrağı bulunan İYİ Parti’nin kime ne zararı var ki?

     Sonuçta Orta Asya’daki Kayı boyları, Yunanlar, Makedonlar, Ermeniler, İsrailliler, Filistinliler, bunların hepsi Türkiye’nin değerleridirler ama bir tek Kürtler değil.

sediyani@gmail.com

     SEDİYANİ HABER

     26 EKİM 2017

 

2859 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

5 Cevap İYİ Parti: Farkedilen Bayrak, Farkedilmeyen Bayrak

 1. M. Dusaid % 92,73 dedi ki:

  Eline sağlık İbrahim Sediyani abi.

  Çalışkanlığını kıskanıyorum. Allah bereketini ziyade etsin.

 2. Herbokolog dedi ki:

  Güzel bir yazı gerçekten güzel tespitler yapmışsınız.

 3. FURKAN İSLAMOĞLU dedi ki:

  Ala rengin alerjisi var bunların hepsinde, yoksa en güzel renkler ala renginde…

 4. Denis (Şalom) dedi ki:

  Değerli İbrahim Bey,

  İYİ Parti ile ilgili hem düşündüren hem de eğlendiren yazınızı okudum 🙂

  Küçük bir düzeltme yapayım:

  “Üzerinde Fırat Nehri’nin resmi bulunan İsrail bayrağı Türkiye’de rahatlıkla dalgalanabiliyorken…” diyorsunuz.

  İsrail bayrağındaki iki paralel çizginin sembolizmi Nil ve Fırat ırmakları değil!

  Peki ya ne?

  Bunlar İbranice ismi TALLİT olan dua şalının iki ucundaki paralel çizgileri ifade ediyor. Google’da Tallit yazıp images veya resimler düğmesini tıklarsanız bir sürü resim görebileceksiniz.

  Mütemmim malumat:

  http://www.jewishvirtuallibrary.org/the-israeli-flag

 5. ali bulent dedi ki:

  bence biraz bayrak ve m harfiyle ilgili baglanti zorlamali olmus.bu parti guruplari bence ulkemizin zenginligi.yanliz birsartla hayirlarda yarisirlarsa vebirbjrini gecmek icin rakibini tutup geri cekmezlerse.bize göre bucak bazinda ülkemiz 10000 sosyal laboratuar kurulacak buyukluktedir.enaz 1000 gurup etnikve dini olarak dil temelli baris icinde yasayabilir.not;bucak ortalama 1000 aile veya 5000 kisilik idari birimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir