Büyük Kürt tarihçi ve Mehâbâd Kürdistan Cumhuriyeti’nin ilk öğretmeni Kerim Zend vefât etti

 

isediyani

Büyük Kürt tarihçi ve Mehâbâd Kürdistan Cumhuriyeti’nin ilk öğretmeni Kerim Zend vefât etti

 

 

 

     1946 yılında kurulan ve başkenti Mehâbâd olan Kürdistan Cumhuriyeti’nin ilk öğretmeni, büyük Kürt tarihçisi, yazar ve coğrafya bilimcisi Kerim Muhammed Salih Selim Zend, bugün Süleymaniye şehrinde 92 yaşında hayata veda etti. Kerim Zend’in eşi Amine Xefur, bu sabah saat 10:00 sularında eşi Kerîm Zend’in vefat ettiğini duyurdu.

     Amine Xefur, Hakk’ın râhmetine kavuşan eşiyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Kerîm Zend, 1925 yılında Süleymaniye’nin Melkendi mahallesinde dünyaya geldi. Kaleme aldığı ve basılmış 13 kitabı bulunuyor.”

     1925 yılında Güney Kürdistan’ın Süleymaniye şehrinde, Melkendi mahallesinde doğan Kerim Zend, 22 Ocak 1946 tarihinde Doğu Kürdistan’da başkenti Mehâbâd şehri olan Kürdistan Cumhuriyeti kurulunca oraya giderek öğretmenlik yapar ve böylece bu devletin ilk öğretmeni olarak tarihe geçer. Mehâbâd kentinin Gelawêj Okulu’nda Kürt çocuklarına gönüllü eğitim verdiği dönemde Kürdistan Cumhurbaşkanı Pêşava Qazî Muhammed’in kendisine hediye ettiği başlığı ölene dek başından çıkarmayacaktır.

     Kutsal Kürdistan vatanına ve aziz Kürt milletine büyük hizmetler veren Kerim Zend, “Barzanîyê Nemir Ödülü”ne layık görülmüştü.  

     13 kitabı bulunan ünlü tarihçi – yazar Kerim Zend’in en ünlü kitabı, Kürdistan coğrafyası ve kültürünü tanıtan ve 5 ciltten oluşan “Tomara Temen” (Hayatımın Notları) isimli çalışmasıdır.

     Kerîm Zend ayrıca kutsal kitap İncil’i ilk kez Kürtçe’ye çeviren yazar olarak da biliniyor. Coğrafya bilimcisi olan Kerim Zend, Kürt dilinin imlâ ve grameri hakkında da kitap sahibiydi.

     92 yaşında hayata vedâ eden Kerim Zend’in Kürdistan kültürü, dili ve coğrafyası üzerine çok sayıda kitap ve yazıları bulunuyor. 1946 Kürdistan Cumhuriyeti kuruluş yıllarına tanıklık eden Kerim Zend, Kürdistan’ın birçok bölgesini gezerek kültürleri ve coğrafyası hakkında bilgileri kitaplaştırılması ile nam salmıştı. 

     Sediyani Haber olarak vatana ve millete bunca hizmetleri ve emeği geçmiş Kerim Zend’in bu aziz hatırâsı önünde saygıyla eğiliyor, kendisine Allah’tan râhmet, ailesine ve tüm Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

     BASNEWS, SEDİYANİ HABER

     10 EKİM 2017

 

1227 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Büyük Kürt tarihçi ve Mehâbâd Kürdistan Cumhuriyeti’nin ilk öğretmeni Kerim Zend vefât etti

  1. Abdurrahim Culemergi Muziri dedi ki:

    Allah Rahmet eylesin. Bu gayretlerini iyilik kitabında kainat kadar ağırlık yapsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir