Çorum’da 4500 yıllık erkek iskeletlerinde halhal bulundu

 

isediyani

Çorum’un Uğurludağ ilçesindeki Resuloğlu ören yerinde 4 bin 500 yıllık erkek iskeletlerinde halhal bulundu

 

 

     Çorum ilimizin Uğurludağ ilçesindeki Resuloğlu ören yerinde 4 bin 500 yıllık erkek iskeletlerinde halhal bulundu. Ören yerinde sürdürülen arkeolojik kazı çalışmalarında günyüzüne çıkarılan 4 bin 500 yıl öncesine ait mezarlıklardaki iskeletler üzerinde bulunan süs eşyaları, silah ve takılar, bilim dünyasına önemli bulgular sunuyor.

    Çorum Müze Müdürlüğü gözetiminde Ankara Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmalarına başkanlık yapan Prof. Dr. Tayfun Yıldırım, sözkonusu alanda yüzey araştırmalarını 1996 yılında yaptıklarını söyledi. Yüzey araştırmalarında keşfedilen Resuloğlu ören yerindeki kazı çalışmalarının 2003 yılından itibaren devam ettiğini belirten Prof. Dr. Yıldırım, bugüne kadar yapılan sistematik kazılarda Erken Tunç Çağı ve Hatti dönemine ait önemli bulgulara ulaştıklarını vurguladı.

     KADIN MEZARLARINDA SİLAH, ERKEK MEZARLARINDA TAKI BULUNDU

     Yaptıkları araştırmada ören yerinde 300’den fazla insanın yaşadığını belirlediklerini anlatan Yıldırım, şunları dile getirdi: “Son derece zengin bir mezarlık alanıydı. Özellikle gömüler bize 4 bin 500 yıl öncesine ait âhiret inançlarıyla ilgili önemli bilgiler sundu. Ölü hediyeleri, buradaki yerli halkın inançları hakkında bize kıymetli bilgiler sundu. Daha önce Alacahöyük’te kral mezarlarının olduğunu biliyorduk ancak halka ait mezarlar konusunda sistematik kazılar gerçekleşmedi. İlk kez 2003 yılında halk mezarları konusunda da sistemli araştırmalarla neticelere varabildik. Bu insanlar çiftçilik ve ziraatla uğraşan, aynı zamanda da madenciliği çok iyi bilen insanlar. Mezar hediyelerine baktığımız zaman bol bol pişmiş topraktan madenî eşyaya kadar çok farklı ölü hediyelerinin mezarlara bırakıldığını gördük.”

    Mezarlarda bulunan eşyaların, bölgedeki halkın, Kafkasya’daki Çerkes halkı ve  Mezopotamya’daki Kürt halkıyla ilişkileri olduğunu gösteriyor. Bu duruma işaret eden Yıldırım, “Örneğin, Kafkas tipinde burada baltalar bulabiliyoruz. Özellikle Mezopotamya ve Suriye ile ticarî ilişki kurabileceğimiz süs eşyaları buluyoruz. Bunlar bizi çok heyecanlandırıyor” dedi.

    MODAYI ÇOK İYİ TAKİP ETMİŞLER

    Resuloğlu’nda yaşayanların kapalı bir toplum olmadığı bilgisini veren Yıldırım, şunları kaydetti: “Zamanımızdan 4 bin 500 yıl öncesine gittiğimizde bu insanların hiç de kapalı olmadıklarını görüyorsunuz. Dolaylı yollardan dışarıdaki modayı takip etmişler. Dışarıdaki sanat zevkini kendileri de bir şekilde burada uygulamaya çalışmışlar. Özellikle hanımların takılarında ve süs eşyalarında bu modanın çok iyi takip edildiğini gösteren son derece önemli bulgular var. Mezarlık alanında bulduğumuz süs eşyaları, sadece kadın tarafından kullanılmıyor, erkekler de süslü. Bazı erkek iskeletlerinin ayaklarında halhallar (kadınların ayak bileklerine taktıkları halka) ve kolyeler de bulduk. Erkekler de takıdan o dönemde vazgeçmemiş. Durum onu gösteriyor. Aynı kadın mezarlarında silah bulduğumuz gibi. Bugün mezarı açtığımızda silah bulursanız bunların direkt erkeklere ait olduğunu tahmin edersiniz ama biz buradaki bazı kadın mezarlarında saygınlığı olan ve yaşları 50 ile 55 arasındaki kadın mezarlarında statü sembolü olarak silah olduğunu keşfettik. Asa başları, topuz başı, hançer var. Bir hançerin kadın mezarında olması, onların da aynı zamanda silahı sevdiklerini gösteriyor.”

    Yıldırım son olarak, 2003 yılından beri yapılan kazılarda açığa çıkarılan 1500’ün üzerinde envanterlik eserin Çorum Müzesi’ne teslim edildiğini sözlerine ekledi.

     ÇORUM MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ, AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     9 EKİM 2017

 

516 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir