Viking mezarlarında “Allah” ve “Ali” yazıları çıktı

 

isediyani

İsveç’te 9. yy’dan kalma Viking mezarlarında üzerinde “Allah” ve “Ali” yazılı giysi ve kumaşlar bulundu.

 

 

     İsveç’te 9. yy’dan kalma Viking mezarlarında üzerinde “Allah” (ﷲ) ve “Ali” (ﻋﻠﻰ) yazılı giysi ve kumaşlar bulundu.

     Uppsala şehrinde bulunan Uppsala Üniversitesi (Uppsala Universitet) Eski Çağ Tarihi ve Arkeoloji Bölümü araştırmacılarından Annika Larsson yaptığı açıklamada, Birka kentinde ortaya çıkarılan Viking mezarlarındaki incelemeler sırasında üstünde Arap harfleriyle “Allah” ve “Ali” yazılı giysi ve kumaşlar bulduklarını belirtti. Annika Larsson, “İlgi çekici bir keşif oldu. Vikingler, İslam dîninden ve ölümden sonra Cennet’te sonsuz yaşam inanışından etkilenmiş olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

     VİKİNGLER ÂHİRETE İNANIYORDU

     Sözcüklerin Arap harflerinin düz, köşeli ve geometrik olarak kullanıldığı Kufî yazı türüyle yazıldıklarına işaret eden Larsson, “Vikingler, ölülerini elbise ve mücevherleriyle gömüyordu. Mezarlarda üstlerine gümüş şeritlerle ‘Allah’ ve ‘Ali’ ifadeleri işlenmiş bazı ipek giysiler ve kumaşlar bulduk. Keşif, heyecana neden oldu. Bu ifadelerin işlendiği giysiler, genellikle ölünün başucuna konulmuş. Bu ifadelere bazı yastıklarda da karşılaştık” dedi. Vikingler ile İslam âlemi arasındaki kültür alışverişine dikkati çeken Larsson, “Mezarlardan çıkan bu kumaşlar, ya ticaret yolu ile satın alınmış ya da yağma yoluyla ele geçirilmiştir. Burada ilginç olan, kültür değişiminin göze çarpması. Bazı kaynaklara göre, Müslümanlar, ticaret veya başka amaçlar için Batı’ya yolculuk ediyordu” şeklinde konuştu.

     Vikingler’in ölüm sonrası yaşam düşüncesine sahip olduğunu gösteren birçok bulguya rastladıklarını söyleyen Larsson, “Vikingler ölümden sonra da hayatın devam ettiğini ve Cennet’te sonsuz yaşamın olduğuna inanıyordu. Bu inanış, doğrudan İslam’dan etkilenmişti” dedi. Annika Larsson, mezarlarda bulunan giysi ve kumaşların geçen haftadan itibaren Enköping Müzesi (Enköping Museum)’nde sergilenmeye başladığını, serginin 3 Şubat 2018’e kadar açık kalacağını sözlerine ekledi.

     İki yıl önce de İsveç’in 3. büyük gölü Mälaren Gölü üzerinde yer alan 4, 2 km² büyüklüğündeki Björkö Adası üzerinde bulunan tarihî Birka adlı Viking köyünde yapılan bir kazıda, 9. yy’dan kalma Viking mezarında “Allah” yazılı bir yüzük ortaya çıkarılmıştı.

     AJANSLAR

     6 EKİM 2017

 

1072 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir