Mam Celal için Kürdistan’da 1 haftalık yas – Taziye mesajları

 

isediyani

Almanya’nın başkenti Berlin’de 84 yaşında hayatını kaybeden Mam Celal Tallebanî için Kürdistan’da 1 haftalık yas ilan edildi. Başta Başkan Barzanî olmak üzere pekçok isim taziye mesajı yayınladı.

 

     Irak Eski Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (Yêkitîya Niştimaniya Kurdistan) Genel Sekreteri Celal Hûsameddîn Nûrullah Tallebanî hayatını kaybetti.

     Almanya’nın başkenti Berlin’de hayata gözlerini yuman “Mam Celal” lakaplı Tallebanî, 84 yaşındaydı.

     Mam Celal Tallebanî için Azad Kürdistan’da 1 haftalık yas ilan edildi.

     Başta Başkan Barzanî olmak üzere pekçok isim taziye mesajı yayınladı.

     KÜRDİSTAN DEVLET BAŞKANI MESUD BARZANÎ

     “Başkan Mam Celal’in hayata gözlerini yumduğu haberini duymaktan derin bir üzüntü duydum. Çok çok üzgünüm.

     Bu üzücü günde başta eşi Hero Han, çocukları Kubad ve Pavel Tallebanî olmak üzere tüm Tallebanî ailesine başsağlığı diliyorum. Derin acılarını paylaştığımızı belirtmek isterim.

     Mam Celal gibi bir liderin kaybı halkımız için büyük bir kayıptır. Böyle bir şahıs kolay yetişmiyor. Kürdistan halkı ve tüm partililere başsağlığı dilerim.

     Yüce Allah’tan kardeşim Mam Celal’in mekânını Cennet kılmasını dilerim.

     Büyük bir arkadaşımızı ve kardeşimizi kaybettim. Kendisiyle ve diğer arkadaşlarımızla mücadele ettiğim için gururluyum. Aynı zamanda çok acı bir süreci birlikte yaşadık.

     Şu anda elde ettiğimiz kazanımlar, Mam Celal ile birlikte verilen mücadelenin sonucudur.

     İnnâ lillah we innâ ileyhi raciun. Allah’tan geldik ve tekrar Allah’a döneceğiz.

     Bu acı kaybımızdan dolayı Kürdistan’da bir haftalık genel yas ilan edilmiştir.”

     KÜRDİSTAN BAŞBAKANI NÊÇİRVAN BARZANÎ

     “Kürdistan ve Irak halkı, bugün özgürlükçü ve Kürdistan’ın büyük özgürlük mücadelesinin savunucusu olan Mam Celal’in kaybını yaşıyor. Bu üzücü kayıptan dolayı kendim ve hükûmetim adına tüm Kürdistan ve Irak halkına, Hero Xan’a, Sayın Kubad Tallebanî’ye, Sayın Pavel Tallebanî ve partililere başsağlığı dileklerinde bulunuyorum.

     Kürdistan’ın mücadelesinde büyük bir role sahip olan Mam Celal, erken yaşta Kürt siyasî hareketinde yer aldı. Bir lider olarak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP)’nde etkin bir role sahip olmasıyla birlikte, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)’nin kurucularından olup, KDP ile omuz omuza devrimlerde yer almış, Kürdistanî cephenin, demokratik ve meşrû kurumların oluşmasında etkin rol edinmiştir.

     Irak’ta diktatörlüğe karşı demokrasinin mücadelesini veren Mam Celal, önemli bir rol oynadı.

     Allah Mam Celal’den razı olsun. Başkan Mesud Barzanî ve diğer liderlerle birlikte Irak’ta demokrasi ve eşitlik adına gözle görülür bir mücadele verdi.

     Cumhurbaşkanı olarak Bağdat’ta anayasanın yerine getirilmesi için büyük mücadele verdi. Mam Celal, Irak’taki tüm güçlerin ittifak kurmasına yardımcı olup, anayasanın çiğnenmesini engelledi. Mam Celal, yaptığı işlerle dünyada tanınmış bir cumhurbaşkanı oldu.

     Mam Celal ile ilişkim karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde oldukça iyiydi. Karşılaştığımız her sorunu çözümle sonuçlandırıyordu. Sorunların çözümünde benim için sürekli algı açıklığına sahipti.

     Mam Celal gibi bir liderin kaybı Kürdistan, Irak ve bölge için büyük bir kayıptır. Bir kez daha Mam Celal’in sevdiklerine başsağlığı dilerim. Mam Celal’in yolundan gitmeyi ve uzlaşma için Irak’taki tüm tarafların bu yolu izlemesini dilerim.

     O’nu her zaman eşsiz bir saygıyla yâd edeceğiz.”

     KÜRDİSTAN GÜVENLİK KONSEYİ MÜSTEŞARI MESRUR BARZANÎ

     “Maalesef bugün Sayın Mam Celal’in hayata gözlerini yumduğu haberini aldık. Bu üzücü kayıptan dolayı Mam Celal’in ailesine, partililere ve tüm Kürdistan halkına başsağlığı diliyorum.

     Bu acı kayıptan dolayı Allah hepimize sabır versin.

     Hiç şüphesiz Kürdistan, Irak ve bölgenin etkin siyasî şahsı olan Mam Celal’in kaybı büyük bir boşluk yaratacaktır.

     Kürdistan halkının tarihî bağımsızlık isteğini birlikte mücadele ederek kazanmasını umuyoruz. Böylelikle Mam Celal ve tüm şehîdlerin rûhu şâd olacaktır.”

     TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN

     Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Celal Tallebanî’nin vefat haberinin ardından Tallebanî’nin eşi Hero İbrahim Ahmed ve oğlu Kubad Talabani’yi telefonla aradı.

     Erdoğan’ın Tallebanî’ye Allah’tan rahmet, geride kalan aile bireylerine ve yakınlarına ise sabır ve başsağlığı dilediği kaydedildi.

     TÜRKİYE ESKİ CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL

     Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  Celal Tallebanî’nin vefâtının ardından taziye mesajı yayımladı.

     Abdullah Gül, resmi Twitter hesabından paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

     “Irak Eski Cumhurbaşkanı Celal Tallebanî’ye Allah’tan rahmet, tüm Irak halkına başsağlığı diliyorum. Bağdat ziyaretimde Kerkük’ün Türkmen, Kürt ve Araplar’ın eşit temsil edildiği özel bir yönetim altında olması gerektiği konusunda mutabık kalmıştık. Bu düşüncesinde de samimiydi. Umarım bu fikir tekrar canlandırılır.”

     Abdullah Gül, mesajla birlikte ziyaret sırasında Tallebanî ile çekilmiş bir fotoğrafı paylaştı.

     TÜRKİYE BAŞBAKANI BİNALİ YILDIRIM

     Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım da Celal Tallebanî’nin ailesini telefonla arayarak taziye dileğinde bulundu.

     Başbakan Yıldırım, Hero İbrahim Tallebanî’ye gönderdiği mesajında şu ifadeleri kullandı:

     “Sayın Hero Tallebanî;

     Muhterem eşiniz ve Irak’ın eski Cumhurbaşkanı Sayın Celal Tallebanî’nin 3 Ekim 2017 tarihinde Hakk’ın rahmetine kavuştuğunu üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım.

     Merhum Cumhurbaşkanı Tallebanî, hem Iraklı Kürtler’e hem tüm Irak’a büyük hizmetler vermiş, değerli bir siyasetçi ve devlet adamıydı.

     Gerek Irak tarihi ve siyasetinde, gerek Türkiye ve Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli yeri ve büyük katkıları bulunan merhuma Allah’tan rahmet, başta şahsınız ve aileniz olmak üzere, tüm yakınlarına ve Iraklı kardeşlerimize başsağlığı diliyorum.” 

     TÜRKİYE ESKİ BAŞBAKANI AHMET DAVUTOĞLU

    Türkiye Eski Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Celal Tallebanî’nin vefatıyla ilgili sosyal medya hesabı Twitter’dan şu mesajı paylaştı:

     “Kritik bir dönemde Irak Cumhurbaşkanlığı yapan, Türkiye ve Irak ilişkilerinin daha da gelişmesi için büyük çaba sarfetmiş olan Sayın Celal Tallebanî’ye Allah’tan rahmet diliyorum.”

     CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SEZGİN TANRIKULU

     Celal Tallebanî’nin vefât haberinin ardından bir taziye mesajı da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’ndan geldi.

     Tanrıkulu, Kürtçe taziye mesajı yayınladı:

     “Sembola tekoşina azadiyê brêz Celal Tallebanî çû li ser rehmetê. Giyana wî şad be.”

     HDP VE DBP

     Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), hayatını kaybeden Celal Tallebanî için taziye mesajı yayımladı.

     HDP resmî Twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:

     “Bütün hayatını Kürt halkının özgürlük mücadelesine adayarak tarihteki onurlu yerini alan Celal Tallebanî’ye Allah’tan rahmet, ailesine ve Kürt halkına başsağlığı diliyoruz.”

     DBP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

     “Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) Lideri Celal Tallebanî’nin aramızdan ayrılışını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Mam Celal dört parça Kürdistan’ın özgürlük mücadelesinde büyük bir çabanın sahibi aynı zamanda sürdürücüsüydü. En büyük hayâli Kürdistan halkının ulusal birliğiydi. 

     Mam Celal bugün hayata gözlerini yummuş olsa da vermiş olduğu özgürlük mücadelesiyle Kürdistan halkının yüreğini bir güneş gibi ısıtmaya, yollarını aydınlatmaya ve umutlarını beslemeye devam edecektir.

     Ailesine, yakınlarına ve Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz. Anısı mücadelemizde her daim yaşayacaktır.”

     MARDİN BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ AHMET TÜRK

     Uzun yıllardır siyasetin içinde olan Ahmet Türk, Almanya’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Celal Tallebanî için başsağlığında bulundu.

     Tallebanî ile 35 yıllık bir tanışıklığının olduğunu söyleyen Ahmet Türk, şu mesajları yayınladı:

     “Kürt halkı için acı bir gün. Celal Tallebanî değerli bir siyasetçiydi.

     Kürdistan tarihinde Tallebanî’nin yeri başkaydı. Demokrasiye olan inancı ile onurlu bir kişiydi. Kürt halkının geleceği için çok hizmet etti.”

     Mam Celal Kürt halkının birliği için çok çaba gösterdi. Bu onun hayâliydi. Birlikteliğimizi sağlamalıyız.”

     HDP SÖZCÜSÜ OSMAN BAYDEMİR

     Osman Baydemir de vefât eden Celal Tallebanî için taziye mesajı yayınladı. Baydemir taziyesini Kürtçe yazdı:

     “Mam Celalê ku jiyana xwe fîdayî azadiya gelê xwe kir çû ser heqiya xwe. Serê malbata wî û serê gelê kurd sax be.”

     GAZETECİ – YAZAR İBRAHİM SEDİYANİ

     Celal Tallebanî’nin vefât ettiği Almanya’da yaşayan gazeteci ve yazar İbrahim Sediyani de taziye mesajı yayınladı. Sediyani mesajında şunları söyledi:

     “Almanya’nın en büyük millî bayramı olan 3 Ekim’de, Almanya’nın başkentinde vefat etti.

     Berlin Duvarı’nın yıkıldığı günün yıldönümünde, Berlin’de hayata gözlerini yumdu.

     84 yıllık bereketli hayatı hürriyet, bağımsızlık, eşitlik ve demokrasi mücadelesi ile geçen Mam Celal Tallebanî’ye Allah Tebareke ve Teâlâ’dan râhmet, ailesine, yakınlarına, tüm dâvâ arkadaşlarına ve bütün Kürdistan halkına sabr ve başsağlığı diliyoruz.

     Mekânı Cennet olsun.

     O’nun Kürdistan’a ve Kürt halkına, Irak’a ve Irak halkına, dünyaya ve insanlığa yaptığı hizmetler asla unutulmayacak, ilelebed hayırla yâd edilecektir.”

     HAKPAR VE PAK

     Hak ve Özgürlükler Partisi (HAKPAR) ile Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), hayatını kaybeden Celal Tallebanî için başsağlığı mesajı yayımladı.

     HAKPAR’dan yayımlanan taziye mesajında şu ifadeler kullanıldı:

     “Kürdistan özgürlük mücadelesinin önderlerinden, KYB’nin kurucusu ve Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Tallebanî, Almanya’da yaşama vedâ etti.

     Bağımsızlığa yürüyen Güney Kürdistan’ın örgütçüsü, kuramcısı, diplomatı, pêşmergesi Mam Celal, Kürt dâvâsında derin izler bıraktı. Görkemli bir mücadele mirasının ardından Kürt milletinin kalbinde onurlu yerini aldı.

     Hak ve Özgürlükler Partisi olarak derin üzüntü içindeyiz. Kürt halkının başı sağ olsun.”

     PAK’ın yayımladığı mesajda ise şu ifadeler yer aldı:

     “Kürdistan halkı değerli başkanını kaybetti. Mam Celal Tallebanî’nin vefâtı bizleri derinden üzmüştür.

     Tüm Kürdistan halkının başı sağolsun. Mam Celal’in liderliğini yaptığı KYB’ye ve ailesine başsağlığı diliyoruz.”

     ARAP BİRLİĞİ SEKRETERİ AHMED EBÛ ĞEYT

     Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebû Ğeyt, hayatını kaybeden Celal Tallebanî için taziye mesajı yayımladı.

     Ahmed Ebû Ğeyt, yayımladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

     “Celal Tallebanî, Irak Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Irak’ın birlik ve beraberliğinde önemli bir role sahipti. Irak’ın evlatları ve bütün bileşenler arasında millî duyguları korumakta ısrarlıydı.”

     ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

     ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Irak Eski Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Sekreteri Celal Tallebanî’nin hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklama yapıldı.

     Açıklamada, “Tallebanî’nin ölümünden dolayı derin bir üzüntü duyuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     3 EKİM 2017

Celal Hûsameddîn Nûrullah Tallebanî

(12 Kasım 1933 – 3 Ekim 2017)

 

667 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir