Celal Tallebanî Vefât Etti

 

isediyani

Irak Eski Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Tallebanî hayatını kaybetti. Almanya’nın başkenti Berlin’de hayata gözlerini yuman “Mam Celal” lakaplı Tallebanî, 84 yaşındaydı.

     Irak Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (Yêkitîya Niştimaniya Kurdistan) Genel Sekreteri Celal Hûsameddîn Nûrullah Tallebanî hayatını kaybetti.

     Almanya’nın başkenti Berlin’de hayata gözlerini yuman “Mam Celal” lakaplı Tallebanî, 84 yaşındaydı.

     Celal Tallebanî’nin sağlık durumu 17 Aralık 2012’de Bağdat’ta geçirdiği beyin kanaması sonucu bozulmuştu. Uzun bir süre Almanya’da tedavi gören Tallebanî, 19 Temmuz 2014 tarihinde Süleymaniye’ye geri dönmüştü.

     Tedavi için tekrar Almanya’ya, oradan da Avusturya’ya giden “Mam Celal” (Celal Amca) lakaplı Tallebanî, 2016 Eylül ayında Kürdistan’a dönmüştü.

     CELAL TALLEBANÎ KİMDİR?

     Celal Hüsameddin Nurullah Tallebanî, 12 Kasım 1933 tarihinde Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’in Koye ilçesinde dünyaya geldi.

     1946 yılında henüz 13 yaşındayken Kürt öğrencilerin oluşturduğu gizli bir derneğe üye oldu. Ardından Kürdistan Demokrat Parti (KDP)’nin öğrenci birliğine girdi ve 18 yaşına geldiğinde partinin merkez komitesine atandı.

     1959 yılında Bağdat Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Tallebanî, öğrenci birliği üyesi, gazeteci ve siyasetçi kimliğiyle uzun yıllar mücadele etti.

     Eylül Ayaklanması’nın başlamasında önemli bir role sahip olan Tallebanî, ölümsüz Kürt millî lideri Mella Mustafa Barzanî’ye yakınlığıyla da biliniyordu.

     1961 yılında Abdulkerim Qasım hükûmetine karşı Kürt ayaklanmasına katıldı. 1963 yılında Abdulkerim Qasım’ın devrilmesinden sonra Abdulselim Arif’in kurduğu hükûmette Kürt delegasyonuna başkanlık etti.

     1971 yılındaki 11 Mart Antlaşması’ndan sonra Kürdistan ayaklanmasının temsilcisi olarak Lübnan’ın başkenti Beyrut’a gitti.

     Celal Tallebanî, 1975 yılında bir grup arkadaşıyla Suriye’nin başkenti Şam’da Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB)’yi kurarak, partinin genel sekreteri seçildi.

     Kürdistan millî bağımsızlık mücadelesinde özellikle 1970 ve 1980’li yıllarda önemli role sahip olan Celal Tallebanî, 1986 yılında İdris Barzanî ile Büyük Kürt Cephesi’nin kurulmasında önemli rol oynadı.

     2003 yılında Baasçı faşist Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra Irak Geçici Hükûmet Konseyi Üyesi seçilen Celal Tallebanî, Irak Anayasası’nın yazılımında da önemli rol aldı.

     Celal Tallebanî, 6 Nisan 2005’te Irak Cumhurbaşkanı seçildi. Irak tarihinde ilk kez bir Kürt cumhurbaşkanı seçilmişti. Tallebanî, 2010 yılına kadar cumhurbaşkanlığı görevini sürdürdü.

     17 Aralık 2012 tarihinde Tallebanî, dönemin başbakanı Nuri Malikî ile yaptığı toplantı sonrası beyin kanaması geçirdi. Celal Tallebanî uzun süre tedavi için Almanya’da kaldı.

     Hero İbrahim Ahmed ile evli olan Celal Tallebanî’nin Kubad ve Pavel adında 2 çocuğu var.

     Sediyani Haber olarak 84 yıllık bereketli hayatı hürriyet, bağımsızlık, eşitlik ve demokrasi mücadelesi ile geçen Mam Celal Tallebanî’ye Allah Tebareke ve Teâlâ’dan râhmet, ailesine, yakınlarına, tüm dâvâ arkadaşlarına ve bütün Kürdistan halkına sabr ve başsağlığı diliyoruz. Mekânı Cennet olsun. O’nun Kürdistan’a ve Kürt halkına, Irak’a ve Irak halkına, dünyaya ve insanlığa yaptığı hizmetler asla unutulmayacak, ilelebed hayırla yâd edilecektir.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     3 EKİM 2017

 

591 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir