Yaşamın Kaynağı Göktaşları mı?

 

isediyani

4 milyar yıl önce dünyada yaşamın nasıl meydana geldiği, bilim dünyasının en çok üzerinde durduğu konular arasında yer alıyor. Yeni bir araştırmaya göre, yaşamın temel taşları gökten yağdı.

 

     Yeni bir araştırmaya göre, yaşamın temel taşları gökten yağdı. Araştırmayı yürüten Kanadalı ve Alman bilim insanları, ilk organik yapı taşlarının göktaşlarıyla yeryüzüne düştüğü tezini ortaya attı.

     Kanada’nın Ontario eyaletinin Hamilton kentinde bulunan McMaster Üniversitesi (McMaster University) ile Almanya’nın Hessen eyaletinin Frankfurt (Frankfurt am Main) şehrinde bulunan Max Planck Enstitüsü Astronomik Araştırmalar Bölümü (Max – Planck – Institute für Astronomie)’nün ortak araştırması, yeryüzünde yaşamın meydana gelebilmesinde göktaşlarının önemli rol oynamış olabileceğini ortaya çıkardı. Göktaşlarının (meteorit) düştükleri yeryüzündeki sıcak su birikintilerine organik madde taşımış olabilecekleri tahmin ediliyor.

     Araştırmacılar ABD’de yayınlanan “Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” (PNAS) dergisinde yayımladıkları makalede, astronomik, jeolojik, kimyevî ve biyolojik örnekler üzerinde yaptıkları deneylerin sonuçlarını açıkladı. Yaşamın, yeryüzünün birkaç yüz yıl sonra su barındıracak derecede soğumasından sonra ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

     Bu teoriye göre, yaşamın önemli yapıtaşlarının uzayda güneş sistemi oluşurken göktaşlarıyla yeryüzüne düşmüş olması gerekiyor. Sözkonusu organik maddelerin zamanla kendiliğinden çoğalabilen RNA (ribo nükleik asit) moleküllerinin oluşmasına zemin hazırladığı, RNA’nın ilkel canlıların kaynağı olduğu ve genetik kodları depolayan nükleik asitlerin başında RNA ile DNA (deoksiribo nükleik ait)’nın geldiği tahmin ediliyor. RNA’nın en önemli özelliği, kendini sürekli kopyalayabilmesi. RNA fosfat izleri barındıran ve yüksek enerjisiyle hücre yenilenmesini hızlandıran yapıtaşlarını birleştirip kendi kopyasını çoğaltmasını sağlıyor.

     4 MİLYAR YIL ÖNCESİNİ DÜŞÜNEBİLMEK

     4 milyar yıl önce dünyada yaşamın nasıl meydana geldiği, bilim dünyasının en çok üzerinde durduğu konular arasında yer alıyor. Yeryüzü şekillenirken şimdiye kıyasla çok daha fazla sayıda göktaşı düşüyordu. Max – Planck Enstitüsü’nden uzman Thomas Henning, yaşamın kaynağına inebilmek için yeryüzünü 4 milyar önceki haliyle algılamak gerektiğini söyledi. Yaşamın oluşması bilmecesine astronominin önemli katkıda bulunduğunu belirten Henning, güneş sisteminin meydana gelişindeki ayrıntıların yeryüzünde yaşamın başlamasında doğrudan rol oynadığını söyledi.

     Enstitünün diğer bir uzmanı Dimitri Semenov ise yaptıkları araştırmanın yaşamın meydana gelmesiyle ilgili tutarlı bir senaryo yerine geçtiğini belirterek, “Fizik ve kimyanın değişmez kuralları aracılığıyla, hayatın meydana gelmesi için gerekli şartlar hakkındaki bilgileri biraraya getirdik. Bu son derece özel şartlar altında hayatın nasıl meydana gelebildiğini kanıtlamak deneycilere düşüyor” dedi.

     AJANSLAR

     3 EKİM 2017

 

388 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir